İslamda Evlilik Kader Midir

'Sorularla İslamiyet' forumunda zamaneanne tarafından 23 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kuran'da Evlilik Kader Midir  Sadece evlilik değil hayatımızdaki herşey nasip ve kader işidir. Emin olmalıyız ki bizim için nasip ve kısmet olan şey hayırlı olan şeydir. Öbür seçenekler bize hayırlı değildir ki nasip ve kısmet olmamıştır. Başkasına hayırlı olması bize de hayırlı olacağı mânâsına gelmez. Biz bize özgü bir tecelli bekleriz ve buna liyakatimiz vardır. Cenâb-ı Hak da bize bize özel davranıyor. Başkasına verdiği şeyi bazen bizden bunun için esirgiyor. Çünkü bizim hayrımıza olan şey o anda Allahın esirgemesindedir.

  Evleneceğimiz adayı tesbit ederken izlememiz gereken yol da budur. Önce Allahtan hep hayırlısını isteriz. Sonra bizim için hayırlı olabileceğini umduğumuz şahıslara ilgi duyarız. Ardından ilgi duyduğumuz şahıslara haberci gönderip “Allahın emriyle Peygamberin (asm) kavliyle evlenmek niyetimizi açıklarız. Bu aşamaların hepsinde bu teşebbüsümüzün bizim için hayırlı olmasını bizi hayra yönlendirmesini Cenâb-ı Haktan hep isteriz. Hem isteriz hem de teşebbüslerimize devam ederiz. Bir yerlerde bir olumsuzluk çıktığında akl-ı selimle hareket edip çözmeye çalışırız. Olumsuzluklar artarsa akl-ı selimi yine elden bırakmayız. Bu esnada etrafımıza ve çevremize de akıl danışırız istişâre ederiz. Olumsuzlukları aşamaz ve fakat bu tercihimizin bizim için hayırlı olacağını hâlâ umarsak; Allaha dayanarak ve Allahtan hayır bekleyerek çözüm üretmeye devam ederiz. Pes etmeyiz. Ümitsiz olmayız.

  Sehl bin Sad (ra) bildirmiştir: Bir kadın geldi ve bir toplulukta kendisini Resûlullaha arz etti. Dedi ki:

  “Yâ Resûlallah! Ben evlilik için kendimi size arz ediyorum. Nasıl isterseniz öyle yapın! İster kendiniz alın ister başkasıyla evlendirin!

  Bunun üzerine topluluktan birisi kalkarak:

  “Yâ Resûlallah! Beni onunla evlendirin! dedi.

  Resûlullah da (asm):

  “Öyleyse haydi git araştır. Demir de olsa bir yüzük bul getir! buyurdu.

  Adam gitti fakat demir bir halka bile bulamadı. Bunun üzerine Resûlullah (asm):

  “Kurân sûrelerinden ezberinde bir şey var mı? buyurdu. Adam:

  “Evet! deyince Resul-i Ekrem (asm) ezberinde olan Kurân sûreleriyle adamı o kadınla evlendirdi.