İslamda Estetiğin Yeri

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 12 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. İslamiyette Estetiğin Yeri
  Dinimizde estetik
  İslamda estetik ameliyat


  Estetik ameliyatların haram ya da helal tartışmaları hala sürüyor..

  Suudi Arabistandaki kadınların estetik merakında büyük bir patlama yaşanıyor. Kadınlar işin dini boyutu için din adamlarının kapılarını aşındırmaya başlamış durumda.
  Peki, islam dini estetiğe ne ölçüde izin veriyor?
  Peeling gibi yöntemler dinde nasıl yer buluyor?

  Bu ve buna benzer soruların yöneltilmesinde tercih edilen ilk isim kuşkusuz Şeyh Muhammed El Nuceymi. Estetik uzmanlarından aldığı bilgiler doğrultusunda kadınlara rehberlik ettiğini söyleyen Şeyh Muhammed El Nuceymi, üç yıl kadar öncesinde estetik uzmanları ve din adamlarının bir araya geldiği bir toplantıdan yola çıkıyor. Çıkan kararlar estetik müdahalelerin kişiye üzüntü veren durumlarda yapılmasının helal olduğu yönünde. Diğer yandan düzgün olan bir bölgenin daha güzel olması için bıçak altına yatmak ise haram kapsamına giriyor. Örneğin; güzel bir burnunuz varsa ve biraz kaldırılmasını istiyorsanız bu haram.

  Yapılan ilginç bir araştırma da Riyadın on yıl öncesinde hiçbir estetik merkezi bulundurmazken şu anda 35′i aşkın yer bulundurduğunu gözler önüne seriyor. Üstelik gazete ilanlarında da kayda değer bir artış var. En çok tercih edilen yöntemlerde ise liposuction, meme büyütme ve burun yaptırma bulunuyor. Tabii erkekler de durumdan nasibini alıyor ve saç ektiriyor, burun törpületiyor.

  Elde edilen bir diğer bulgu ise kadınların daha çok dini kaygılara sahip olmayan doktorları tercih ettiği yönünde.

  kaynak: estetikce.com