İskeletin bölümleri nelerdir?

'Etüt Merkezi' forumunda Gazel tarafından 29 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. İskelet dört temel kısımdan meydana gelmektedir. Bunlar; kafatası, omurga, göğüs kafesi, kollar ve bacaklar. Bu bölümleri hakkında bilgiyi aşağıda verelim

  Kafatası : Çene kısmı hariç hareket etmeyen bir yapısı vardır. Yassı kemiklerden oluşur ve kemikler birbirine kenetlenmiş şekildedir. Beyni koruma görevi bulunmaktadır.

  Omurga : Vücudun üst kısmında bulunan omurga bu bölgeye destek veren iskelet sistemidir. S şeklinde kıvrımlı halde olup toplam otuz üç tane üst üste ve aralarında aralık bulunan iskeletlerdir. Bu aralıklar sayesinde dik durur, hareket etme esnekliği kazanmaktayız.

  Göğüs kafesi : Göğüs kafesi toplam on iki kafesten oluşur. Göğüs kafesi içinde bulunan kalp ve akciğerleri korumakla görevli olup aynı zamanda nefes alıp verme görevi de bulunmaktadır.

  Bacaklar ve kollar : Hareket etmemizi, yürüyüp koşmamızı sağlayan kemiklerdir. Bacaklar vücudun ağırlığını taşıma görevi üstlenirken kollar güç ile yapılan her türlü işi yapmada kullanılır. Vücuttaki en uzun kemik uyluk kemiği olup bacakta bulur.
   


Similar Threads: İskeletin bölümleri
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi İskeletin Görev Ve Özellikleri ? 25 Kasım 2010
Etüt Merkezi İnsan İskeletindeki Kemik Sayısı - İnsan Vücudunda Kaç Kemik Vardır 30 Ağustos 2010
Etüt Merkezi caminin bölümleri resmi ve isimleri ve görevleri 7 Aralık 2014
Etüt Merkezi kütüphanenin bölümleri nelerdir 18 Temmuz 2014
Etüt Merkezi 4. Sınıf Vücudumuzun Bölümleri 5 Nisan 2012