İskelet Eklem Ve Kaslar

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 18 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. İskelet Eklem Ve Kaslar
  İskelet Eklem Ve Kaslar Hakkında Bilgi

  İskelet bir canlının vücudunu korumak için doğanın o canlıya verdiği son derece sağlam bir çatıdır. Organları yerçekiminden ve dış darbelerden korur ayrıca vücudun uyumlu bir şekilde hareket etmesini sağlar. Bu özellikleriyle iskeletin üç ana fonksiyonunu destek vermek, korumak ve kaslarında yardımıyla hareket etmek olarak özetleyebiliriz.

  İskelet ve Kas Sistemi
  Vücudun duruşunu ve hareketini sağlayan kas-iskelet sistemi; kemik, eklem, kas, kıkırdak, ligament, tendon, fasya, bursa gibi oluşumlarla bağ dokusundan meydana gelir.

  Kemikler
  Vücudun iskelet yapısını oluşturan, organlarını destekleyen ve koruyan, hareket sağlayan, kalsiyum gibi mineral tuzlarını depolayan, hematopoezi yani kemik iliğinde, eritrosit yapımını sağlayan kemikler; yaklaşık 206 tanedir ve uzun (femur kemiği), kısa (karpal kemikler), yassı (kafa kemikleri) ve düzensiz (vertebra kemikleri) yapıda olabilirler.

  Eklemler
  Kemiklerin karşılaştığı, birleştiği yere eklem denir. Kemikleri birbirine bağlayarak hareketliliği sağlayan eklemler genellikle 3 grup içinde sayılabilirler:
  1. Fibroz eklemler; Kafatası kemikleri gibi çok az ya da hiç hareketi olmayan eklemler,
  2. Yarı oynar eklemler; Vertebralar arası disklerde ve pubiste olduğu gibi yarı oynar kıkırdak eklemler,
  3. Sinowyal-hareketli eklemler; Diz, kalça, omuz, bilek, parmak eklemleri gibi hareketli eklemler.

  Kaslar
  Kemik iskelet yapıyı destekleyen ve vücuda hareketlilik sağlayan iskelet kasları ise, çizgili ve oldukça damarsal bir yapıya sahiptirler; değişik yapı ve ölçülerde bulunabilirler.