Isıya Dayanıklı Camlar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 21 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Isıya Dayanıklı Camı Kim İcat Etti


  [​IMG]

  Isıya Dayanıklı Camlar

  19. yüzyılın sonlarına doğru, Otto Friederich Schott, Carl Zeiss ve Ernst Abbe (Almanya) , Jenada Glastechnische Versuchsanstalt adını verdikleri, cam ürünlerinde uzmanlaşacak bir fabrika kurdular. Fabrika yüksek kalitede mercek, mikroskop, dürbün vb. optik ürünlerle ünlendi. Daha sonra Schott ve Assoceates Jena Glassworks adını alacak ve 1919′dan itibaren de Carl Zeiss vakfının bünyesine katılacaktı.
  1884 yılında bu üçlü, ana bileşenler olan boron oksit ve silisyumdan ötürü borosilikat cam olarak bilinen, ısıya ve kimyasal maddeye dayanıklı yeni bir cam çeşidi üretti.

  1912′de, Corning Glassdan J.T. Littleton, Eugene Sullivan ve William Taylor, Almanların borosilikat camını Nonex adlı ısıya dayanıklı cam olarak geliştirdiler; bu ürün önce sadece sanayi amaçlı kullanıldı. Rivayete göre bu camı fırında yemek pişirmekte kullanma düşüncesi 1913 yılında şöyle doğmuş: Corning teknisyenlerinden birinin eşi, Nonex marka bir akümülatör kavanozu içinde kek pişirmiş.

  Sonuç olarak firma, evlerde kullanılmak üzere ilk fırına dayanıklı camı geliştirdi. 1915′te Pyrex ticari markası ile piyasaya sürüldü.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Oca 2013
Yükleniyor...