İşitme engelliye duyma rehberi

'Haberler' forumunda Aderito tarafından 6 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG]    D.A Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Konrot, yaptığı açıklamada, BAK-GÖR-DUY adını verdikleri sisteminin, konuşma sesini duyamayanların e dudak okuma becerisini geliştirebileceği bir eğitim programı olduğunu belirtti.

    Algısal ögrenmeye dayalı programın, izleyicinin sadece görsel özelliklere yoğunlaşarak konuşmayı anlama becerisini geliştirdiğini ifade eden Konrot, sistemin herhangi bir bilgisayar, tablet, hatta cep telefonunda çalışabildiğini anlattı.


    Karşılıklı diyalog ve konuşma sırasında kişilerin ağız hareketlerine de bakıldığını ifade eden Konrot, “Konuşma aynı zamanda ağzı da hareket ettirir. Ağız hareketleri görüntü olarak işitmeyi de destekleyici bir etkinliğe sahiptir. Araştırmalar, sadece dudak okuyan insanların işitme merkezlerinde de bir uyarılma olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla sisteme BAK-GÖR-DUY adını vermemizin nedeni bu dedi.
    Programın kullanımının çok kolay olduğuna işaret eden Konrot, kullanıcıların konuşulanların doğru olup olmadığını klavyeyle test edebildiğini söyledi. Konrot, programdaki alıştırmaların basitten karmaşığa doğru sıralandığını da ifade etti.