ısınmada kullanılan yakıtlar nasıl oluşur

'Etüt Merkezi' forumunda Misafir tarafından 1 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. ısınmada kullanılan yakıtlar nasıl oluşur
  Isınmada kullandığımız yakıtların oluşumu
    2. Cevap: ısınmada kullanılan yakıtlar nasıl oluşur

  Katı Yakıtlar

  Katı yakıt roket motorları için Sovyet Rusyası tarafından geliştirilen yakıt türüdür. Daha çok yüksek tonajlı mekiklerin uzaya fırlatılmasında tercih edilmiştir. Fakat bir kere çalıştırıldıktan sonra yakıt tükenmeden durdurmanın mümkün olmaması nedeniyle ömrünü kısa bir sürede tamamlayıp yerini sıvı yakıta devretmiştir.

  Doğal katı yakıtlar:

  Katı yakıtların en önemli olanları doğal katı yakıt olarak adlandırdığımız fosil kömürlerdir. Bu kömürler oluşum devirlerine göre; antrasit, taşkömürü, esmer kömür, linyit kömürü, turb sırasını takip eder. Bir de bunlardan farklı olan odun vardır. Sıvı ve gaz yakıtların giderek azalması sebebiyle biomass enerjisinin önemi giderek artmaktadır. Şeftali çekirdeği,Prina(Zeytinyağı posası) kayısı çekirdeği, badem kabukları alternetif katı yakıt türklerindendir.

  Havagazı, kentlerde ısınma ve aydınlanma maksadıyla kullanılmak üzere kömürden imal edilen gaz.
  Üretiminde kullanılan yönteme göre bileşimi değişkenlik gösterir, ancak genellikle hidrojen, karbon monoksit, metan ve uçucu hidrokarbonlar gibi kalorili gazlardan ve az miktarda da karbon dioksit ve azot gibi kalorisiz gazlardan oluşur

  Biyodizel, organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen ürün.
  Kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür. Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabilir. Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabilir.
  Biyodizel gliserinin yağ veya bitkisel yağdan ayrıldığı transesterleşme adı verilen bir kimyasal süreçle elde edilir. Bu işlem sonucunda geriye iki ürün kalır metil esterler (biyodizelin kimyasal adı) ve gliserin (genellikle sabun ve diğer ürünlerde kullanılmak üzere satılan değerli bir yan ürün).
  Biyodizel petrol içermez; fakat saf olarak veya her oranda petrol kökenli dizelle karıştırılarak yakıt olarak kullanılabilir.
    3. Cevap: ısınmada kullanılan yakıtlar nasıl oluşur

  öğrenci velilerine işkence olarak verilmiş ödevlerden birtanesi. Kızımın ödevinden aktarayım hazırladığımız konuyu buraya.

  Isınmada kullanılan Yakıt çeşitleri
  1-Katı yakıtlar
  a)Odun
  b)Madem kömürleri (linyit, kok kömürü gibi)
  2- Sıvı Yakıtlar
  a)fuel oil
  b)gazyağı
  3- Gaz yakıtlar
  a)doğalgaz
  b)havagazı
  Yakıtların oluşumu
  1)Kömürün oluşumu
  Kömür bataklıklarda uygun nem ve sıcaklıığn oluşması, ortamın asit miktarının artması, gerekli organik maddelerin ortamda bulunmasıyla bozulmuş, çürüyen bitkilerin su altına inmesi ve bataklığın zamanla üstünün örtülmesi gibi olıaylar sonucu oluşur.
  [​IMG]

  2)Odunun Oluşumu
  Odun ağaçların gövdelerini ve dallarını meydana getiren sert bir maddedir.Kesilen ağaçlar toplanır ve yakıt yapımında kullanılır. Evlerde sobalarda ısınma amacıyla yakılır.
  [​IMG]

  3)Fuel Oil ve gazyağının oluşumu
  Ham petrolün kuyulardan çıkarılması ve rafinerilerde tasfiye edilmesi sırasında ham petrolden ayrıştırılarak elde edilen yakıt türüdür.
  [​IMG] burada yer altında bulunan yakıt görülmektedir.
  Bu yakıtlar aşağıdaki rafineri merkezlerinde işlenerek gaz yağı ve fuel oil gibi ısınma amacıyla hizmete sunulur.
  [​IMG]

  4)Doğal gazın oluşumu
  organik maddelerin yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca yıl süren doğal dönüşümü sonucunda oluşur
  [​IMG]
   


Yükleniyor...