ışık kirliliğinin doğal hayata olumsuz etkileri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. ışık kirliliğinin doğal hayata olumsuz etkileri nelerdir

  Işık kirliliği doğal hayatı da etkiler:

  Kötü aydınlatmadan zarar görenler yalnız devlet bütçesi ya da gece gökyüzünü izlemek isteyenler değildir. Örneğin göçmen kuşlar için ışık kirliliği yeni bir tehlikedir: Kuşlar sadece insanlar için değil, dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi, sineği tüketirler, milyarlarca bitki tohumunu yayarlar. Özellikle küçük sineklerle beslenen göçmen kuşlar gece seyahat ederler. Kimi türler milyonlarca kilometre yol kat ederler. Kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken gökdelenler, deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu, kuşlar ya yorulup düşünceye kadar ışık etrafında fır dönerler ya da doğrudan
  binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuşun öldüğü bilinmektedir.

  Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler!
    2. Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler!
    3. Bütün çevre kirliliklerinde olduğu gibi ışık kirliliği, çevreye zarar vererek ve gökyüzünün olağan görüntüsünü bozarak doğayı etkilemektedir. Gökyüzüne yönlendirilmiş yanlış aydınlatma kaynaklarının atmosferde bulunan toz taneciklerine ve moleküllere çarparak gökyüzünün doğal fonunu bozarak parlak bir hale getirdiği, geceleri görüşü bozduğu, güvenlik ve konforu düşürdüğü, insan sağlığına, varolan ekosistem ve hayvanlara zarar verdiği yapılan araştırmalarla açığa çıkarılmıştır.
    4. bence ışık zararlıdır ama ışıksız bir dünyada olmaz tabi ki.hayvanlar ve insanlarda etkileniyor.kısaca ışık hem yararlı hem de zararlıdır çocuklar bunu bilmeniz yeterlidir.hoşçakalın
    5. Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler!
    6. kısa hali:Işık kirliliği ,yanlış yerde,yanlış zamanda,yanlış miktarda ve yanlış yönde yapılan aydınlatmalardır.Bu durum aynı zamanda büyük enerji kaybına neden olduğundan boşa giden para demektir.Cadde,sokak ve evlerimizi ışık kirliliğine yol açmayacak şekilde aydınlatmalıyız.
    7. ışık kirliliği deniz kaplumbağaları için o kadar faydalı değildir.çünkü yansımalar deniz üstüne olduğu için deniz kaplumbağaları kara üzerinede olan ışığı denize yansıyan ışık zannederek karaya gelirler karaya geldiklerinde araba ve ya duyarsız insanlar tarafından öldürülebiliyorlar
   


Similar Threads: ışık kirliliğinin
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım ışık kirliliğinin sağlığımıza etkileri nelerdir? 16 Ağustos 2011
Sorun Cevaplayalım ışık kirliliğinin sonuçları 2 Ocak 2011
Sorun Cevaplayalım ışık kirliliğinin etkileri 2 Ocak 2011
Sorun Cevaplayalım ışık kirliliğinin zararları nelerdir 2 Ocak 2011
Sorun Cevaplayalım ışık kirliliğinin nedenleri 2 Ocak 2011