Işık kirliliği nedir? ışık kirliliği doğal hayatı nasıl etkiler?

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 16 Şub 2015 tarihinde açılan konu

 1. Işık kirliliği nedir? ışık kirliliği doğal hayatı nasıl etkiler?

  Gerekmeyen yerlerin aydınlatılması ya da gereğinden fazla aydınlatılma yapılması, gözü yorar ve görmeyi kötü yönde etkiler Buna ışık kirliliği diyoruz. Işık Kirliliği her tür etkisiz aydınlatmayı kapsar.

  Dikine Işık : Doğrudan doğruya gökyüzüne giden ışık. Sözün tam anlamıyla ziyan olan ve boşa giden, uzayda kaybolan ışıktır. Astronomlar ve gökyüzünü izlemek isteyen her biri amaçlı en kötü ışık Kirliliği budur. Işığın atmosferdeki tozlar ve moleküller tarafınca saçılması neticesinde göğün doğal olan parlaklığının bozulmasına, artmasına ne sebeple olur . Kamaşma ya da ışık tecavüzü oluşturan armatürler dikine ışık da gönderirler. Kentlerin üzeri uçaktan görülen ışık denizi, genellikle yukarıya dosdoğru olarak yönlendirilmiş olanışıklardır.

  Aşırı Miktarda Işık : Belli bir işin yapılması amaçlı gerekli olmuş olan aydınlatma miktarını fazlayısla aşan ışık. Fazla ışık her zaman güzel aydınlatma anlamına gelmez.

  Işık Tecavüzü ( veya ışık taşması) : Işığın istenmeyen veya gerekmeyen yeri aydınlatması.
  Göz Kamaşması : Gözün alışık olduğu aydınlatma seviyesini aşıp görme yetisinin bozulması ve nesnenin görünürlüğünün kaybolması. Şayet ışık kaynağı, aydınlattığı nesneden ek olarak belirgin ise aydınlatma kötüdür.


  Işık Kirliliği Doğal Hayatı Nasıl Etkiler
  Kötü aydınlatmadan zarar görenler yalnız devlet bütçesi ya da gece gökyüzünü izlemek isteyenler değildir. Örneğin göçmen kuşlar için ışık kirliliği yeni bir tehlikedir. Kuşlar sadece insanlar için değil, dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi, sineği tüketirler, milyarlarca bitki tohumunu yayarlar. Özellikle küçük sineklerle beslenen göçmen kuşlar gece seyahat ederler. Kimi türler milyonlarca kilometre yol kat ederler. Kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken gökdelenler, deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu, kuşlar ya yorulup düşünceye kadar ışık etrafında fır dönerler ya da doğrudan binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuşun öldüğü bilinmektedir.
  Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler.
   
 2. harika bilgiler çok teşekkürler
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Şub 2015