ışığın soldan gelmesi neden gözleri yormaz?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 5 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. ışığın soldan gelmesi neden gözleri yormaz?

  Sağlıklı bir çalışma ortamı nasıl olmalıdır denilirse Odanın ısı, ışık ve ses konusunda iyi düzenlenmiş olması gerekir. Çocuk odada üşümemeli ve terlememelidir. Isı konusunda odanın sıcaklığı ders çalışmaya elverişli olmalıdır.
  Odada ayar çekilmesi gereken en önemli kavram ışık kavramıdır. En sağlıklı ışık beyaz renkli ışıktır. Bu yüzden odada kırmızı 100 voltluk lambalar varsa bunun yerine güçlü daha az elektrik yakan beyaz florsan lambalar kullanılmalıdır. Bu lambalar daha az elektrik yaktığı gibi gözleri de yormaz. Kişi bu lambalı bir ortamda uzun süre ders çalışabilir.
  Odanın ışık durumu çocuğunuzun başarısını doğrudan etkiler. Bu yüzden odanın ışık seviyesi ne çok yüksek ne de çok düşük seviyede olması gerekir. Düşük seviyeli ışıklar çocukların görüş mesafesini engeller ve göz bebekleri çabuk yorulur. Çok seviyeli ışıklarda göz bebeğinin fazla açılıp kasılmasına neden olur. Bu da kişinin gözlerinin bozulmasına neden olur.
  Işık mutlaka sol üst köşeden gelmelidir. En sağlıklı ışık ayarlaması budur. Karşıdan gelmesi ya da üstten gelmesi kişide göz sorunlarına neden olabilir.Soldan geldiğinde göz yormaz :sebebi ise direk karsıdan yansımamasıdır
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2014