Isı Ve Sıcaklık Yıllık Ödev

'Eğitim Merkezi' forumunda Aysell tarafından 19 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Isı Ve Sıcaklık dönem ödevi
  Isı Ve Sıcaklık konu anlatımı Yıllık Ödev
  Isı Ve Sıcaklık performans Ödevi  Isı: Sıcaklıkları farklı iki madde arasında alınıp verilen enerjiye ısı denir. Bu durumda sıcaklıkları eşit iki madde arasında ısı aktarımı gerçekleşmez. İki maddeden birinin sıcaklığının diğerinden farklı olması halinde, sıcaklığı yüksek olan maddeden sıcaklığı düşük olan maddeye enerji aktarılır. Maddenin, katı, sıvı veya gaz halinde olması ısının tanımını değiştirmez. Bir başka şekilde bir maddeyi oluşturan taneciklerin toplam hareket enerjisine ısı denir.

  Sıcaklık: Bir maddeyi oluşturan taneciklerden birinin ortalama hareket (kinetik) enerjisini ifade eden bir değerdir. Sıcaklık, enerji değildir. Termometre ile ölçülür.

  Isı, bir enerji olduğu için birimi joule ( j )dur. Bir başka ısı birimi ise kalori (cal)dir.
  (1 kalori = 4,18 joule dür.)
  Bir maddenin sahip olduğu ısı direkt olarak herhangi bir aletle ölçülemez. Sadece maddelerin birbirine aktardığı ısı ölçülebilir. Bazı matematiksel ifadeler kullanılarak hesaplanabilir.

  Farklı sıcaklıklara sahip cisimler birbirlerine temas ettiklerinde aralarında ısı alışverişi gerçekleşir. Sıcaklığı yüksek cismin taneciklerinin sahip oldukları hareket enerjisi daha büyüktür.

  Sıcak cismin tanecikleri, soğuk cismin tanecikleriyle temas ettiklerinde enerjilerinin bir kısmını bu taneciklere aktarırlar. Böylece sıcak cisimden soğuk cisme ısı akışı olur. Sıcak cismin sıcaklığı biraz düşer. Soğuk cismin sıcaklığı biraz artar. Eğer cisimler arasındaki ısı alış verişi sona erene kadar beklenirse her iki cismin sıcaklığı da eşit olur.

  Sıcak su torbaları, ısı alışverişi sayesinde bizi ısıtır. Üşüyen el ve ayağınıza sıcak su torbasını koyduğunuzda torbadan size aktarılan ısı, el ve ayaklarınızın sıcaklığını arttırarak üşümenizi engeller.
   


Similar Threads: Isı Sıcaklık
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Isı Ve Sıcaklık Performans Ödevi 17 Kasım 2011
Eğitim Merkezi Isı Ve Sıcaklık Örnekleri 17 Kasım 2011
Eğitim Merkezi Isı Ve Sıcaklık Nedir Farkları Nelerdir 2 Kasım 2011
Eğitim Merkezi Isı Ve Sıcaklık Nelere Bağlı olarak değişir 29 Ekim 2011
Eğitim Merkezi Isı Ve Sıcaklık Ne İle Ölçülür 29 Ekim 2011