İshalli çocuğunuzun su kaybını önlemek için

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. İshalli çocuğunuza su kaybını önlemek için su ve sulu gıdaları (kaynatılmış, soğutulmuş su, ayran, açık çay, elma, şeftali, havuç suyu, yağsız çorbalar) her zamankinden daha fazla verin.

  İshalli olan çocuğu aç bırakmayın. Sık sık ve az az besleyin. Emziriyorsanız anne sütünü kesmeyin. Sindirimi kolay olan pirinç çorbası, yoğurt, şeftali ve elma püresi, patates ve havuç püresi, pişmiş yağsız et gibi yiyecekleri verin.

  İshalli çocuğunuza doktor önerisi dışında antibiyotik vermeyin. İshal kesici ilaçların çocukluk çağı ishal tedavisinde asla yeri yoktur.

  Eğer çocuğunuzun belirgin susaması yada vücuttan su ve tuz kaybı belirtileri varsa (Gözler çukur, ağız ve dil kuru, genelde halsiz, karın cildi pörsümüş), ishal üç gün içinde düzelmiyorsa, sık ve aşırı kaka yapıyorsa, tekrarlayan kusmaları varsa, kakasında kan varsa, ateşi yüksek ise hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

  Çocuğunuzu ishalden korumak için;

  Altı ay sadece anne sütü verin.
  Çocuğunuza yiyecek hazırlamadan ve beslemeden önce çocuğunuzun altını değiştirdikten sonra, kendiniz tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerinizi sabunla ve bol suyla yıkayın.
  Çiğ sebze ve meyveleri bol temiz su ile yıkayın.
  Çocuğunuzu beslediğiniz kap ve biberonları kolay temizlenebilir cam ve porselen kaplardan seçin
  Yiyecekleri ağzı kapalı olarak buzdolabında saklayın. Oda ısısında 2 saatten fazla bekleyen pişirilmiş yiyecekleri çocuğunuza yedirmeyin.