Isaac Newton Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda eftelya tarafından 10 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. ISAAC NEWTON

  Çocukluğu,Öğrenimi Ve Ailesi

  Newton,25Aralık 1642’de Woolsthrope’de doğmuştur.Babası o doğmadan önce ölmüştür.Annesi,Newton iki yaşına geldiğinde tekrar evlenmişti.Çocukken çeşitli modeller yaparak el becerisini göstermiştir.Çocukluğunun büyük bir kısmı büyük annesinin yanında geçmiştir.Okula Gratham’da başlamıştı.Daha sonra eğitimini Cambridge’de sürdürmüştür.
  1677’de Trinity College’de öğretim üyesi oldu.
  1668’de öğretim üyesi oldu.
  1669 yılında henüz 26 yaşında iken Lucasian matematik kürsüsüne seçildi.
  1665’de büyük veba salgını nedeniyle üniversite kapatılınca Newton annesini Woolsthrope’deki evine çekildi böylelikle hastalıktan kaçmayı başardı.

  Yasaları

  Günümüzde mekanik biliminin dayanağını oluşturan hareketle ilgili üç yasa önemli buluşların ilkidir.
  -İlk yasası;dışarıdan bir kuvvet etki etmedikçe hareketsiz bir cismin hareketsiz kalacağını ve düzgün doğrusal hareketli bir cisimsinde düzgün doğrusal hareketini sürdüreceğini söyler
  -İkinci yasada kuvvetin cisimlerde ivmeye neden olması kavramını açıklar
  -Üçüncü yasada her etkinin ters yönde eşit bir tepki doğuracağı yer alır.

  Buluşu

  Yasaları ortaya koymasından kısa bir süre sonra sıradan bir olay en büyük buluşlarından birini yapmasını sağladı.Meyve bahçesinde otururken ağaçtan düşen bir elma dikkatini çekti ve elanın neden düştüğünü düşünmeye başladı.Acaba o güne kadar varlığı bilinmeyen bir kuvvet tarafından mı dünyaya çekilmişti.Eğer varsa,böyle bir kuvvetin bütün cisimleri ve gezegenleri bile etkileyebileceğini düşündü.Düşüncelerini ve hareket yasalarını uygulayarak evrendeki cisimlerin aralarındaki uzaklıkta ters orantılı bir kuvvetle birbirini çektikleri kuramını geliştirdi bu yeni kuvvete çekim adını verdi
  -1665’teki buluşları sadece mekanikle sınırlı değildir optikle ilgili çalışmaları sonucunda beyaz ışığın cam bir prizmadan geçince yeniden birleşerek beyaz ışığa dönüştüğünü buldu.
  -renk üzerindeki araştırmaları teleskop türü araştırmalarına yol açtı ama mercekteki görüntüler camdaki kusurlar yüzünden mercek yerine ayna kullanmayı tercih etti ve çeşitli deneylerden sonra uzaktaki cisimlerin büyütülmüş görüntülerini oluşturan içbükey aynalar geliştirdi
  -1687’de hareket yaratan ve genel çekim kuramı ilk olarak yayınlanan’’Doğa Biliminin Matematik İlkeleri’’ adlı kitabında ilgisini sürdürdü.
  -1704 yılında optik adlı ikinci büyük eserini yayınladı.


  Çevresiyle İlişkileri,Kişiliği:

  Çevresiyle ilişkileri tartışmalı ve tatsızlıklarla geçmiştir.Kinci ve sinirli bir yapıya sahiptir.Annesinin ölümünden etkilenerek 6yıl herkesten uzak yaşamıştır.
  1688’de Avam Kamarasy Cambridge üyesi olarak seçilmiştir. Kendisine göre örnek başarıyla görevini yürüten birisidir.Yaşamı boyunca ilahiyat konularına ilgi duymuştur.

  Ölümü

  Newton 1727’de ölmüştür ve öldüğünde hiçbir bilim adamının sahip olmadığı bir üne sahip olmuştur.