Isaac Newton Çalışmaları

'Ders notları' forumunda Masal tarafından 31 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Isaac Newton Buluşları


  Isaac Newton İcatları Nelerdir


  İsaac Newton 1642-1727 yılları arasında yaşamış ingiliz matematikçi, fizikçi, simyacı, filozof ve mucittir. Tarihe adını duyurmuştur ve en önemli bilim adamları arasındadır. Bilim devriminin ve heliyosentirizmim gelişmesinde büyük katkısı olmuştur.

  [​IMG]

  4 Ocak 1642'de İngiltere'nin Lincolnshire kentinde doğmuştur. Babası doğumundan 3 ay sonra yaşamını kaybetmiştir. Annesi bu olaydan sonra ikinci bir evlilik yapmıştır. Bu evlilikten üç üvey kardeşi dünyaya gelmiştir. 12 yaşında Grantham King School'a yazıldı ve 1661 yılında bitirdi.

  Lisansüstü çalışmalarına başlayacağı sırada ortalığı saran veba salgını yüzünden üniversite kapatıldı.

  Salgından korunma amacıyla annesinin çiftliğine sığınan Newton, burada geçirdiği iki yıl boyunca en önemli buluşlarını gerçekleştirdi. 1667′de Trinity Kolleje öğretim üyesi olarak döndüğünde diferansiyel ve integral hesabın temellerini atmış, beyaz ışığın renkli bileşenlerine ayrıştırılabileceğini saptamış ve cisimlerin birbirlerini, uzaklıklarının karesi ile ters orantılı olarak çektikleri sonucuna ulaşmıştı. Çekingenliği yüzünden Newton her biri bilimde devrim yaratacak nitelikteki bu buluşların çoğunu uzun yıllar sonra (örneğin türev ve integral hesabı 38 yıl sonra) yayımlamıştır.

  1671′de ilk aynalı teleskobu gerçekleştirdi, ve ertesi yıl Royal Society üyeliğine seçildi. Gelmiş geçmiş bilim adamlarının en büyüklerinden biri olarak kabul edilen Newton, matematik ve fizikte çok önemli buluşlar gerçekleştirdi. Matematikte (a+b)ª ifadesinin üstel seriye açınımını veren genel iki terimli teoremini buldu. Newtonun bilime en büyük katkısı mekanik alanındadır. Merkezkaç kuvveti yasası ile Kepler yasalarını birlikte ele alarak kütle çekim yasasını ortaya koydu. Newton hareket yasaları olarak bilinen eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olduğunu ifade eden yasa ve etki ile tepkinin eşitliği fiziğin en önemli yasalarındandır.
   
 2. Cevap: Isaac Newton Çalışmaları

  daha fazla istiyorum bu çok az
   
 3. sağol süper