İŞ KUR'a Kayıt

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 24 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. iş kura müracat için nereye ve nasıl bir dilekçe verilecek

  Cevap: İŞ KUR'a Kayıt

  Türkiye İş Kurumu ( İŞKUR), 1475 sayılı İş Kanunu'nun verdiği yetki ve görev ile engelli ve herkese iş bulur. İŞKUR, 50 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinin %3 oranında engelli işçi çalıştırmalarını zorunlu kılmıştır. Bu zorunluluk hem devlet hem de özel sektör için geçerlidir. Kamu da engelli çalıştırma oranı ise en az %4 sınırlıdır.

  İş aramak amacıyla öncelikle oturduğunuz semtte bağlı en yakın Türkiye İş Kurumu ( İŞKUR) şube ya da bürosuna şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Kurum, sağlık raporu almanız için sizi tam teşekküllü bir hastaneye yönlendirecektir. Ayrıca bu raporu almak için devlet hastanesi ve İŞKUR sizden herhangi bir ücret talep etmiyor.

  Kuruma kayıt yaptırabilmeniz için sağlık kurulu raporunuz ile birlikte aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmayı unutmayın!

  1- Nüfus cüzdanı aslı ya da onaylı örneği,
  2- 4 adet fotoğraf,
  3- Öğrenim belgesi,
  4- Varsa kurs bitirme belgeleri.

  Yukarıdaki bilgi ve belgelerle İŞKUR'a başvurunuzu yaptıktan sonra, şartlarınıza uygun bir iş varsa, Kurum sizi hemen ilgili firmaların İnsan Kaynakları yetkililerine yönlendirir. Eğer size uygun bir iş söz konusu değilse sıraya koyarak en uygun iş taleplerinde sizi arayarak yönlendirir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017