İş görüşmesi ile ilgili tüyolar

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. İş görüşmesi esnasında sizleri bir adım öne çıkartacak küçük tüyolar..

  İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

  Günümüzde sadece Türkiye’nin değil birçok Avrupalı ülkenin bile ilk sırdaki sorunu olan işsizlik. Bu çerçevede iş görüşmesine giderken dikkat edilecek bazı küçük detaylar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır. İşte sizi bir adım öne çıkaracak küçük tüyolar.


  1. İş görüşmesine gitmeden önce görüşmeye gideceğiniz firma hakkında mutlaka bilgi edinin.” Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?” şeklinde gelebilecek herhangi bir soruya şirketle alakalı anekdotlarla abartıya kaçmadan açıklama yapmak sizinle görüşen kişinin üzerinde olumlu bir iz bırakacaktır.

  2. Kıyafet seçimi önemli başvurduğunuz pozisyona ve firmaya uygun renk ve tarzda kıyafetler seçmek karşıdaki kişinin sizin ciddiyetinizi anlaması açısından önemli olacaktır. Kıyafetleriniz mutlaka temiz ayakkabılarınız boyalı olmalı.

  3. Görüşmeye giderken mutlaka yanınızda kalem küçük not defteri ve mendil bulundurun. Mülakatı yapan kişi sırf sizi denemek için kalem vermekte yavaş davranıp hazırlıklı olup olmadığınızı test edebilir. Kayıt edilecek bir şey varsa cep telefonunuza değil deftere kayıt edin. Ajanda götürmek en uygunu olur.

  4. Görüşmeye mutlaka zamanında gidin. Çünkü karşı taraf sizi beklemekten mutlu olmayabilir. Ve karşı tarafın mutsuzluğu size yansıyacaktır.

  5. Görüşmeye firma için olduğu kadar kendiniz içinde hazırlık yapın. Cvnizde yazdığınız bilgiler mutlaka doğru olsun. Cvinizi gitmeden bir kez gözden geçirin. Cvniz de yazılan hiç bir şey için cevap verirken tereddüt etmeyin.

  6. Eğer cvnize İngilizce biliyorum diye yazdıysanız özgeçmişinizi İngilizce olarak çalışın. Muhtemelen İngilizce olarak kendinizden bahsetmenizi isteyeceklerdir.

  7. İş görüşmesi esnasında içecek ikram edilirse tercihinizi sudan yana kullanın ve asla sigara içmeyin.

  8. Görüşme sırasında kendine güvenen ancak ukalalığa kaçamayan bir üslup kullanın. Sorulan sorulara düşünmeden cevap vermeyin düşünme süresini fazla uzatmayın.

  9. Konuşurken göz temasından kaçınmayın. Cevapları karşıdaki insanın gözlerine rahatsız etmeyecek tonda bakarak cevap verin.

  10. görüşme süresince sinirlenmeden sakin cevaplar verin. Duruma göre karşıdaki kişi sizi sinirlendirmeye çalışabilir. Unutmayın ki bu bir sınav ve sinirlenerek sınavı kaybedebilirsiniz.

  En önemli konu iş konusunda kendinizi yetiştirmek nitelikli bir eleman ve buna bağlı olarak nitelikli bir cv oluştrumak iş konusunda önünüze çıkacak bir çok engeli kolaylıkla anlaşmanızı sağlayacaktır.
    2. Cevap: İş görüşmesi ile ilgili tüyolar

  Ufacık ayrıntılar bile iş görüşmesinde çok dikkat edilmesi gereken noktalar olabiliyor. Birde hep okumuşumdur. İş görüşmesine giderken kahverengi kıyafet giymeyin diye. Nedense itici bir etki yapıyormuş.
    3. Cevap: İş görüşmesi ile ilgili tüyolar

  Benden de beylere bir tüyo;şayet i,ş görüşmesini yaptığınız kişi kravatınızı gevşetebilirsiniz derse sakın yapmayın bu bir tuzak :f196:
   


Similar Threads: İş görüşmesi
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular İş görüşmesinde nasıl başarılı olabilirsiniz 11 Mayıs 2010
Sosyal Konular Iş görüşmesine giderken yapmanız gerekenler 10 Eylül 2009
Sosyal Konular İş görüşmesine giderken 21 Kasım 2008
Sosyal Konular iş görüşmesi için nasıl bir kıyafet? 18 Kasım 2008
Sosyal Konular İş Görüşmesine Giderken Ne Giymek Doğru Olur 20 Eylül 2008