İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmeli

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 18 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


  İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Sizinle görüşen kişiye öz geçmişinizde yazdığınız bilgileri tekrarlamayın. Bunlar zaten yazılı olarak onların önündedir. İşi diğerlerinden yani rakiplerinizden daha iyi nasıl yapabileceğinizi anlatın. Olası işvereninize size işe aldığında neler kazanacağından bahsedin.

  [​IMG]

  Dakik Olun
  Mülakata sakın geç kalmayın. Biraz erken gidin ki beklenmedik durumlara karşı biraz vaktiniz olsun, örneğin kaybolabilirsiniz. Binaya mülakattan 10-15 dakika önce girin.

  Araştırma yapın
  Mülakattan önce başvurduğunuz şirket hakkında araştırma yapıp sunduğu hizmetler, ürünler, müşterileri ve rakipleriyle ilgili mümkün olduğu kadar çok bilgi edinin Böylece şirketin ihtiyaçlarını iyi anlayabilir ve bu ihtiyaçlara nasıl cevap verebileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Şirketi ve piyasadaki konumunu ne kadar iyi bilirseniz kendinizi o kadar iyi pazarlama olanağınız olur. Şirketin genel havasını da görüp orada mutlu olup olamayacağınıza karar verebilirsiniz.

  Açık olun
  Her zaman gerçekleri söyleyin. İşi almak için yapamayacağınız şeylerden bahsetmeyin. Bu işvereninizde sizden daha çok şey beklemesine sebep olur ve sonuçta memnun olunmayan bir çalışan olursunuz. Heyecanınızı belli edin. Bu özellik birçok işverenin arayıpta bulamadığı şeydir. Heyecenınız o işi önemsediğinizi gösterir.

  Hazırlıklı olun
  Kendinizi daha iyi anlatmak için anahtar noktaların üzerine gidin. Zor sorulardan kaçmayın. İşveren siz olsaydınız karşınızdaki kişiye ne sorardınız? bunu düşünün. Çoğunlukla insan kaynakları uzmanları neden firmalarını tercih ettiğinizi sorar. Bu yüzden görüşmeye gideceğiniz firma hakkında araştırma yapın.

  Soru sorun
  Soru sormak bir öğrenme biçimidir. İş görüşmelerinde şirketin sizi tanımak isteyişi kadar, sizinde onları tanımak istemeniz gayet doğaldır. Ayrıca işverenler şirket hakkında akıllıca sorular soranları önemserler. Bu özellikle biraz öncede bahsettiğimiz özelliklere sahip olduğunuzu gösterir. Hazırlıklısınız ve işi önemsiyorsunuz.
  Eğer iş görüşmelerinizde bu kurallara dikkat ederseniz işi alma olasılığınız artacaktır.

  Başvurduğunuz işe ve şirkete uygun giyinin
  Günümüzde işyerinde artık rahat giysiler tercih ediliyor, fakat siz buna aldanıp mülakata da spor kıyafetlerle gitmeyin. İyi giyinmelisiniz ve profesyonel bir havanız olmalı. Başvurduğunuz şirketin kültürüne göre takım elbise ya da daha az resmi bir şeyler giyebilirsiniz. Mümkünse mülakattan önce şirketi arayıp kılık kıyafetle ilgili kuralları öğrenin.

  İyi bir dinleyici olun

  Mülakatın başından sonuna kadar insan kaynakları yetkilisi doğrudan ve dolaylı yoldan size bilgi verir. Eğer iyi dinlemezseniz büyük bir fırsatı kaçırmış olursunuz, şirketi yakından tanıma fırsatını. Sözel yetenekler arasında iyi dinlemek ve karşınızdakine ne dediğini duyduğunuzu göstermek de vardır. Mülakatı yöneten kişiyi iyi gözlemleyin ve onun üslubuna, konuşma hızına göre kendinizi ayarlayın.

  Çok fazla konuşmayın

  Mülakat sırasında sorulduğundan fazla şey anlatmak sizi büyük bir başarısızlığa götürebilir. Eğer önceden hazırlanmazsanız lafı ağzınızda gevelemeye başlayabilirsiniz ve işe alınmamanızın nedeni de doğru düzgün konuşamamanız olur. İş ilanını dikkatli okuyarak, pozisyonun gerektirdikleriyle kendi özelliklerinizi karşılaştırarak ve sadece gerekli bilgileri aklınızda tutarak mülakata hazırlanabilirsiniz.

  Fazla samimi olmayın
  Mülakat iş konuşmak için düzenlenmiş ciddi bir toplantıdır. Mülakata arkadaş edinmek için gitmezsiniz. Samimiyet derecenizi sizinle mülakat yapan insan kaynakları yetkilisine göre ayarlayın. Mülakata enerji ve heyecan katmanız, sorular sormanız çok önemlidir fakat iş arayan bir aday olarak sınırlarınızı aşmamaya özen gösterin.

  Sorulara uygun cevaplar vermeye çalışın
  Mülakattaki insan kaynakları yetkilisi bir konuda başınıza gelen bir olay sorduğunda, geçmiş davranışınıza bir örnek duymak ister. Uygun bir örnek veremezseniz, hem soruyu cevaplayamamış, hem de yeteneklerinizden söz etme fırsatını kaçırmış olursunuz.
   


Similar Threads: İş Görüşmelerinde
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz İş Görüşmelerinde Tuzak Sorular 20 Mayıs 2012
Bunları biliyormusunuz Saluen Nehri Nereden Doğar Nereye Dökülür Kısaca 17 Mayıs 2017
Bunları biliyormusunuz Muz Nerede Yetişir Özellikleri Nelerdir 8 Nisan 2017
Bunları biliyormusunuz Murmansk Nerede? Hakkında Kısa Bilgi 11 Ocak 2017
Bunları biliyormusunuz Pamplona Nerede? Pamplona Hakkında Kısa Bilgi 9 Ocak 2017