İrlanda Tarihi

'Ülkeler' forumunda Aysell tarafından 3 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. İrlanda ve İrlanda Tarihi
  Kısaca İrlanda Tarihi


  İrlanda Tarihi hakkında bilgi

  [​IMG]

  İrlandanın ilk yerlileri M.Ö. 6000 yılında Avrupadan geldiler. Daha sonra Keltler M.Ö. 400 yılında Gaaldan gelerek Gal uygarlığını kurdular. St. Patrick 432′de İrlandaya Hıristiyanlığı getirdi ve halk yeni dini kabul etti. M.S. 975′ten 1041′e kadar ada Vikinglerin saldırılarına maruz kaldı. 1170 yılında Normlar İrlandaya geldiler ve 14. yüzyılda ülkenin büyük bir bölümüne hakim olup, Dublini kendilerine başşehir yaptılar.

  1534 yılında Sekizinci Henry, İngilterenin hakimiyetini yeniden kurmak için harekete geçti. Başlangıçta barışçı yollardan yaklaştı ise de, başarılı olamayınca adaya saldırdı. Ayaklanma ve direnmeler çoğalınca daha şiddetli tedbirlere başvurdu. İrlandalılar İngiliz yönetimi karşısında pek çok ayaklanma düzenlediler, fakat başarılı olamadılar. 1801′de İrlanda İngiltereye katıldı. İrlanda 1848-1849 yıllarında büyük kıtlığa sahne oldu. Bu sebepten büyük göçler başladı, nüfus 8 milyondan 6,5 milyona indi.

  On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında ülkede hakim siyasi kuvvet olarak Katolik bir orta sınıf belirdi ve İrlandanın bağımsızlık mücadelesini devam ettirdi. Yirminci yüzyıl başlarında Sinn Fein (Yalnız Kendimiz) adıyla Cumhuriyet kurulmasını hedef tutan bir siyasi hareket gelişmeye başladı.

  Union devrinin son safhası 1916 da Dublinde meydana gelen siyasi ayaklanmalarla başladı. Sinn Feinciler Eamon de Valeranın liderliğinde 1918 parlamento seçimlerini oy çoğunluğuyla kazandılar ama, milletvekilleri Londradaki Parlamentoya gitmeyerek, toplantılara katılmayı reddettiler. Kendini İrlanda Meclis üyeleri sayarak ihtilalci bir cumhuriyet hükümeti kurdular.

  1920′de İngiliz Parlamentosunun çıkardığı İrlanda Hükümeti Kanunu ile biri Belfastta diğeri Dublinde olmak üzere iki İrlanda Parlamentosu meydana getirildi. 1921′de İrlanda-İngiltere Antlaşması ile sonradan İrlanda Cumhuriyeti diye anılacak olan Serbest İrlanda Devletini, İngiliz Milletler Topluluğu içinde yer alan bağımsız bir dominyon olarak tanıdı. Günümüzde karışıklıklar zaman zaman devam etmektedir.

  Alıntı