İran gemisi Gazzeye gidiyor

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 14 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  İran devlet radyosunun haberine göre, Gazze Şeridi'ne yiyecek, oyuncak ve inşaat malzemesi taşıyan ilk İran gemisi dün yola çıktı. Geminin hafta sonunda Gazze açıklarına varması bekleniyor.

  Gemilerde İran Devrim Muhafızları'nın da bulunduğu tahmin ediliyor.

  "Filistin Ulusunun Müdafaası İçin Birlik" isimli İranlı sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Gazze'ye İsrail tarafından uygulanan abluka kalkana kadar İran gemi yardımına devam edecek" diye konuştu.

  İranlı üst düzey yetkililer, dini lider Ayetullah Hamaney'in emir vermesi halinde Devrim Muhafızları'nın gemilerde yer almaya ve gemilere eşlik etmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

  İsrail'in yardım filosuna 31 Mayıs'ta düzenlediği operasyonda Mavi Marmara gemisinde bulunan 9 Türk hayatını kaybetmiş, kanlı baskın başta İslam ülkeleri olmak üzere dünyada büyük tepki ve öfkeye neden oldu.

  Bu olayın ardından İran Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, yaklaşık 100 bin İranlı'nın Gazze'ye gidecek gemilerde yer almak için başvurduğu ifade edildi.

  JERUSALEM POST: İran gemileri Gazze’ye ulaşamayacak
  İsrail Pazartesi günü önümüzdeki hafta Gazze’ye yardım gönderebileceğini belirten İran Kızılayı’na ait gemilerin geçisine izin verilmeyeceğini açıkladı.

  İsrail hükümetinden bir yetkili, “Eğer bir İrlanda gemisinin Gazze’ye ulaşmasına izin vermediysek, İranlı gemiler içinde aynısı söz konusu olacak” dedi. Yetkili aynı zamanda İran’dan gelen tehdidin boyutunu bilmediklerini ancak Tahran’ın her zamanki gibi yaygara yaptığını ifade etti.

  İran’ın geçmişte Hamas ve Hizbullah’a silah tedarik ettiğinin kanıtı olduğunu belirten yetkili, Tahran’ın Gazze’ye göndereceği her geminin büyük kaygı nedeni olduğunu söyledi.

  İran Kızılayı’nın uluslararası ilişkiler direktörü Abdolrauf Adibzadeh, Fransız haber ajansı AFP’ye, gemilerden birinin bağışları, diğerinin ise yardım çalışanlarını taşıyacağını söyledi ve gemilerin bu hafta sonunda Gazze’ye yollanacağını belirtti. İran Kızılayı’nın kararı, İran’ın dini lideri Ali Ayetullah Hamaney’in Gazze ablukasını aşmak için yardım taşıyan gemilere Devrim Muhafızları donanmasının eskorluk edebileceğini açıklaması ardından geldi.

  mynet
   


Yükleniyor...