İran gemisi Gazzeye gidiyor

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 14 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  İran devlet radyosunun haberine göre, Gazze Şeridi'ne yiyecek, oyuncak ve inşaat malzemesi taşıyan ilk İran gemisi dün yola çıktı. Geminin hafta sonunda Gazze açıklarına varması bekleniyor.

  Gemilerde İran Devrim Muhafızları'nın da bulunduğu tahmin ediliyor.

  "Filistin Ulusunun Müdafaası İçin Birlik" isimli İranlı sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Gazze'ye İsrail tarafından uygulanan abluka kalkana kadar İran gemi yardımına devam edecek" diye konuştu.

  İranlı üst düzey yetkililer, dini lider Ayetullah Hamaney'in emir vermesi halinde Devrim Muhafızları'nın gemilerde yer almaya ve gemilere eşlik etmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

  İsrail'in yardım filosuna 31 Mayıs'ta düzenlediği operasyonda Mavi Marmara gemisinde bulunan 9 Türk hayatını kaybetmiş, kanlı baskın başta İslam ülkeleri olmak üzere dünyada büyük tepki ve öfkeye neden oldu.

  Bu olayın ardından İran Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, yaklaşık 100 bin İranlı'nın Gazze'ye gidecek gemilerde yer almak için başvurduğu ifade edildi.

  JERUSALEM POST: İran gemileri Gazzeye ulaşamayacak
  İsrail Pazartesi günü önümüzdeki hafta Gazzeye yardım gönderebileceğini belirten İran Kızılayına ait gemilerin geçisine izin verilmeyeceğini açıkladı.

  İsrail hükümetinden bir yetkili, “Eğer bir İrlanda gemisinin Gazzeye ulaşmasına izin vermediysek, İranlı gemiler içinde aynısı söz konusu olacak dedi. Yetkili aynı zamanda İrandan gelen tehdidin boyutunu bilmediklerini ancak Tahranın her zamanki gibi yaygara yaptığını ifade etti.

  İranın geçmişte Hamas ve Hizbullaha silah tedarik ettiğinin kanıtı olduğunu belirten yetkili, Tahranın Gazzeye göndereceği her geminin büyük kaygı nedeni olduğunu söyledi.

  İran Kızılayının uluslararası ilişkiler direktörü Abdolrauf Adibzadeh, Fransız haber ajansı AFPye, gemilerden birinin bağışları, diğerinin ise yardım çalışanlarını taşıyacağını söyledi ve gemilerin bu hafta sonunda Gazzeye yollanacağını belirtti. İran Kızılayının kararı, İranın dini lideri Ali Ayetullah Hamaneyin Gazze ablukasını aşmak için yardım taşıyan gemilere Devrim Muhafızları donanmasının eskorluk edebileceğini açıklaması ardından geldi.