iplikçi caminin hikayesi

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 29 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. ,

  iplikçi caminin hikayesi

  Camiyi yaptıran kişin (padişahta olabilir zengin bir kişide olabilir) camiyi yaptırırken hiç kimseden yardım alınmaması konusunda etrafındakilere ve çalışanlarına emir vermiş. Cami inşaatı başlamış; fakat bir süre sonra yaşlı bir teyze birikintilerini camiye yardım olarak vermek istemiş. Herkese olduğu gibi yaşlı teyzeye de yardımlarının kabul edilemeyeceği söylenmiş.

  Teyze her gelişinde ısrar etmesine rağmen değişen hiçbir şey olmamış. Teyzede bakmış olacak gibi değil gidip elindeki paralara pazardan yün almış. Aldığı yünlerle evdeki yünlerin hepsini eğirtmeciyle bir güzel ip yapmış. Sonra yaptığı ipleri de küçük küçük keserek bir çuvala doldurmuş doğruca camini inşaatına gitmiş. Çalışanlar cami için harç kararken yaşlı teyze hiç kimseye bir şey demeden çuvaldaki ipleri harcın için hemen boşaltıvermiş. Durum camiyi yaptırana kişi ya da sultana anlatılınca yaşlı teyzeyi huzuruna çağırmış ve davranışının nedenini sormuş. Teyzede niyetini ve başından geçenleri bir güzel anlatmış. Teyzenin davranışı camiyi yaptıranın çok hoşuna gitmiş ve teyzeyi takdir etmiş. Bir rivayete göre camiyi yaptıran kişi kadının bu davranışından dolayı caminin ismi iplikçi koyduğu baş bir rivayette ise bu olay halk arasında bu şekilde anılmaya başlanmış, camide inşaatını bitince camini ismi bu şekilde kalmıştır.

  İşte İslam medeniyetinin temelini oluşturan ruh budur. Temelinde rıza-i ilahi olan hizmetler hep günümüze kadar ayakta kalabildiği gibi yıllarca da ayakta kalabileceğini göstermektedir.

  Konyaya yolunuz düştüğü zaman tarih kokan İplikçi Camisini ve şadırvanı ile Mevlana ve Şems Tebriz-i Hazretlerinin türbesini ziyaret etmeden geçmeyelim Bunların yanında Kapu Cami, Şerafettin Cami, Sultan Selim Cami, Alaadin Cami gibi tarih kokan İslam medeniyetinin şaheserlerini olan camilerini de unutmamanız dileğiyle


  ..