iPhone ve iPade Türkçe Klavye

'Teknoloji Haberleri' forumunda zamaneanne tarafından 19 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Apple, Abdullah Gülün de Tim Cook ile görüşmesinde dile getirdiği Türkçe klavye sorununu sonunda çözdü. iPhone ve iPade Türkçe F ve Q klavye geliyor.

  Vatan Gazetesi'nden Uğur Koçbaş'ın haberine göre, ABD ziyareti sırasında Mayıs ayında Silikon Vadisini ziyaret ederek Apple merkezinde şirketin CEOsu Tim Cook tarafından ağırlanan Abdullah Gülün Türkçe klavye konusundaki sitemi sonuç verdi. Gül, Cook ile görüşmesi sırasında Appleın ürünlerinde Ş,Ğ,Ç,Ü,Ö,İ karakterlerini içeren sanal klavye bulunmamasından yakınmış ve iPhone ve iPadlerin sanal tuş takımlarına bu harflerin de eklenmesi gerektiğini söylemişti.

  Bundan haberdar olmadığını belirten Cook da ziyaretçilerden birinin iPadini alıp incelediğinde Türkçe karakterlerin ancak S,G,C,U,O,I harflerine uzun süre basıldığında ortaya çıktığını görmüş ve bu sorunu çözecekleri sözünü vermişti. Appleın iOS işletim sistemine ufak bir ekleme yapılarak sorunun ortadan kalkması mümkün olabiliyordu. Nitekim Güle verilen söz sonrasında programcılarına gerekli değişikliğin yapılması talimatını veren Cook, Türk kullanıcıları memnun edecek değişikliği hayata geçirdi.

  EYLÜL'DE GELİYOR
  Appleın Eylül ayında resmi tanıtımı yapılacak olan yeni işletim sistemi iOS6nın dün yayınlanan yeni deneme sürümünde (iOS6 Beta 3) hem F hem de Q Türkçe klavye eklendi. iOS6 henüz deneme aşamasında olduğu için şimdilik sadece sınırlı sayıdaki program geliştiriciler tarafından test ediliyor. Eylül ayında normal kullanıcıların da kullanımına açılmadan önce en az 8 deneme sürümünün çıkması bekleniyor.