iPhone telefonların pil ömrünü arttırma yolları

'Teknoloji Haberleri' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  iPhone telefonların pil ömrünü arttırma yolları

  [​IMG]


  Apple iPhone ile satış rekorları kırmaya devam ederken kullanıcıların pil ömrü ile ilgili şikayetleri bir türlü bitmiyor. Kullanış açısından oldukça rahat olduğu söylenen telefonun birde şarjı uzun süre dayansa tadından yenmeyecek ama ne yazık ki Apple bu soruna kesin bir çözüm bulabilmiş değil.

  Kullanıcılar da çareyi yedek batarya ile çözmeye çalışıyor doğal olarak. Çünkü ilerleyen teknoloji ile hayatımızı sarıp sarmalayan telefonlar ellerden düşmeyince şarj ömrü başlıbaşına bir sorun olarak çıkıyor karşımıza. iPhone telefonunuzun pil ömrünü nasıl arttıracaksınız küçük ipuçları verelim işinize mutlaka yarayacaktır aklınızın bir kenarında bulunsun deriz.

  iPhone’lar da en büyük şarj düşmanı malesef 3G’dir. 3G yi kapatmanız belki internet hızınızı düşürecektir ama bataryadan tasarruf etmenize katkısı olacaktır. Eğer video izlemek ya da müzik dinlemek gibi planlarınız yoksa mutlaka 3G yi kapatın.

  Pek çok uygulama yükleme esnasında sizden konum servislerinizi açmanızı ister. Bunların pek çoğu istatistiksel veriler için gereklidir. Eğer konum servislerinizi kullanmayı gerektirecek (navigasyon gibi) uygulamalarla sık işiniz yoksa hemen konum servislerinizi de kapatın.

  Ekran parlaklığı da ayrı bir dert. Ne kadar parlak bir ekranınız olursa o kadar çabuk biten bir bataryanız olur. Bu nedenledir ki ekran parlaklığını rahat edebileceğiniz en düşük konuma kadar çekin. Böylece ciddi anlamda batarya ömrünü uzatacaksınız.

  Sadece bluetooth kulaklık ve hoparlör için kullanabildiğiniz bluetooth’u kapatın. Zaten iPhone telefonlarda başka bir işe yaramıyor bu özellik.

  Wifi ayarlarınızı da kontrol etmenizde fayda var. İnternete ihtiyaç duymayacağınız zamanlarda wifi’yi kapatın. Mail bildirimlerinizi ve push bildirimlerinizi mümkün olduğunca kapatın. Ayrıca kapatmanız gereken bazı uygulamalarda yok değil. Mesela facebook, twitter, whatsapp gibi uygulamaların batarya kullanımı oldukça fazladır. İşiniz bittiği zaman uygulama yöneticisinden kullanılmayan programları muhakkak kapatmanız gerekir.