iphone 4 hakkında

'Teknoloji Haberleri' forumunda YAREN tarafından 14 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. iphone 4 hakkında bilgi,iphone 4 hakkında herşey,iphone 4 hakkındaki yorumlar

  Yeni iPhone4 tasarımı

  iPhone serisine göre yüzde 34 oranında daha ince bir yapıda olan yeni iPhone 4, buna rağmen bir önceki iPhone’a göre 3 gram daha ağır. Apple’a göre bugüne kadar geliştirilen akıllı telefonların içinden en ince olanı iPhone 4..

  Donanımsal özellikleri


  Apple A4 yongasını içerisinde barındıran iPhone 4, iki adet 128MB DDR SDRAM hafızasını da kullanıyor. Bataryayı daha az kullanan yeni iPhone, uygulamaları da daha hızlı bir şekilde çalıştırabiliyor.
  Batarya ömrü
  iPhone 4’ün bataryası, diğer iPhone’lara göre yüzde 16 oranında daha büyük bir yapıda bulunuyor. A4 işlemcisi ve yeni ekranıyla bir bütün olan iPhone 4, bir önceki iPhone serisine göre batarya ömrü daha uzun olduğundan yüzde 40 oranında daha fazla konuşma şansı sunuyor.
  - 3G ile konuşma: 7 saat
  - 3G ile internette sörf: 6 saat
  - Wi-Fi ile internette sörf: 10 saat
  - Video izleme: 10 saat
  - Müzik dinleme: 40 saat
  - Stand-by süresi: 300 saat


  Ekran

  [​IMG]

  3.5 inç’lik bir ekrana sahip olan iPhone 4, 960x640 piksel çözünürlüğünde görüntüyü ekrana yansıtabiliyor. Apple’ın Retina Ekran olarak lanse ettiği iPhone 4’ün ekranı, 3GS’e göre 4 kat daha fazla çözünürlüğe sahip. Bunun yanında iPhone 4, 800:1 kontrast oranıyla da dikkat çekiyor.
  Ana kamera
  Yeni iPhone, ana kamera için daha büyükçe bir sensöre sahip... 5 megapiksel çözünürlüğünde görüntü alabilen iPhone 4, 720p çözünürlükte saniyede 30 kare video kaydedebiliyor ve HD (High Definiton) formatında kayıt yapabiliyor. Çekilen videolar ise iMovie adı verilen bir uygulama sayesinde kolayca düzenlenebilecek. Ayrıca iPhone 4, LED flaş ve ön yüzünde de görüntülü görüşme yapılabilmesi için dahili bir kamerayı barındırıyor.
  İşletim sistemi
  iPhone OS4 işletim sistemini kullanan iPhone 4’te bu yeni işletim sisteminin en büyük özelliği çoklu görev yani multitasking işlevini başarıyla yerine getirebilmesi. Diğer bir deyişle Apple’a göre birden fazla uygulamayı çalıştırma konusunda iPhone OS4 oldukça başarılı olacak.


  iPhone 4, ilk olarak 24 Haziran tarihinde başta ABD olmak üzere İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya’da kullanıcıların karşısına çıkmıştı ve Temmuz ayına gelindiğinde 18 ülkeye daha yeni iPhone ulaştırıldı.

  iPhone 4’ün fiyatı

  ABD’de bulunan AT&T cep telefonu operatörünün kontratıyla hesaplandığında 16 GB hafızalı iPhone 4’ün fiyatı 199 dolar, 32 GB olan modeli ise 299 dolar olarak belirlendi. Buna paralel olarak iPhone 3GS’in kontratlı fiyatının da 99 dolara düştüğünün altını çizmek gerekiyor.

  [​IMG]