İpek Nedir?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Blue tarafından 30 Kas 2010 tarihinde açılan konu

  1. İpek Nedir?,ipek nasıl üretilir?

    ipek, ipekböceginin ürettigi yumusak, parlak bir liftir. ipekböcegi bir tirtildir ve bu lifi kendine koza örmek için üretir. insanlar bu liften iplik yapar ve kumas dokurlar. ipek çok saglamdir.

    Boyaninca da çok gösterisli olur. Bazen ipege baska lifler karistirilarak dösemelik ve perdelik kumaslar yapilir. ipek dokumaciligi bundan 4.600 yil önce Çin'de basladi. 16. yüzyil ile 20. yüzyil arasinda italya ve Fransa'da büyük gelisme gösterdi. ipek en çok dut ipekböceginden elde edilir.

    Bu böcegin disisi 200-500 yumurta biraktiktan sonra ölür. Yumurtalardan çikan minik tirtillar dut yapragiyla beslenir. Hizla büyüyerek 20-30 günde 7-8 santimetreyi bulur. Büyümesi tamamlaninca yemeyi birakir ve incecik ipek liften çevresine bir koza örer. insanlar ipek elde etmek için üretme çiftliklerinde ipekböcekçiligi yaparlar. Kozalarin ipegi elle ya da makinelerle çözülerek çile haline getirilir. Bir kozadan 450 ile 900 metre arasinda kesiksiz iplik çikabilir. Bu iplikler tezgahlarda dokunarak kumas yapilir.
     
Yükleniyor...