İpad Alternatifleri

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 22 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. iPad Benzeri Ürünler

  Apple'ın piyasaya sürmesiyle birlikte iyice çılgınlık haline gelen Tablet PC'ler, diğer firmaların da ilgisini çekiyor. Peki iPad'in karşısında hangi potansiyel rakipler var? Gelin bakalım...

  iPad piyasaya sürüldüğünden beri konuşulan tek şey, ürünün sektördeki başarısı. Ürün piyasaya çıkmadan önce ise konuşulan tek şey, Tablet PC'lerin piyasada başarılı olup olamayacağıydı. iPad tüm dünyaya bunu başarabildiğini gösterince, diğer firmaların da bu sektör dolayısıyla ağızları sulanmaya başladı.
  iPad'in en ciddi rakibi olarak gösterilen HP Slate ile, iPad arasındaki farklar

  Şimdilerde birçok haber, çeşitli ürünlerin piyasaya Tablet PC sunacağını belirtiyor. Bunlar arasında duyurulma tarihi hemen hemen iPad'in duyurulmasıyla aynı döneme denk gelen Microsoft & HP ortak ürünü olan Slate en popüleri diyebiliriz.

  O zaman gelin bakalım iPad'e alternatif olarak piyasaya sürülecek olan Tablet PC'ler hangileri...

  HP Slate

  iPad alternatifleri arasında en popüleri HP ve Microsoft ortak yapımı olan HP Slate var dedik. Ürünün Microsoft ile olan otaklığı ise, işletim sistemi olarak Windows serisinden Windows 7 kullanacak olması. Esasında son söylentilerle birlikte Windows 7 yerine, firmanın mobil tabanlı bir işletim sistemini tercih edeceği söylentiler arasında olsa da, özellikle VGA kamera ve USB girişleriyle birlikte, iPad'i karşısındaki en ciddi rakip.

  Asus

  HP, Tablet PC işine girer de Asus durur mu? Asus Eee Pad ismiyle piyasaya süreceği Tablet PC, HP Slate gibi Windows 7 kullanıyor olacak. Firma ayrıca Windows 7'ye alternatif olarak, Google'ın Android işletim sistemini kullanan bir de versiyonunu hazırlıyor.

  MSI Sketchbook

  10 inç ekran boyutu ve Windows 7 işletim sistemiyle MSI'ın Tablet PC'si Sketchbook, iPad'in karşısında oldukça başarılı olmaya aday. Intel'in Atom Zxx Menlow-class işlemcisini kullanacak olan Tablet PC, 3G ve WiFi desteğine ağırlık verecek.

  Joojoo

  Şu ana kadar bahsettiğimiz tüm Tablet PC'ler Windows ya da iPhone OS tabanlı olarak hazırlanıyordu. Joojoo ise diğerlerinden farklı olarak Linux tabanlı olacak ve açık kaynak kodlu olmasının avantajlarından sonuna kadar yararlanacak.

  Joojoo için geliştirilebilecek olan uygulamaları düşündükçe, açık kaynak kod dünyasına gönül verenlerin daha da heyecanlandığı Joojoo, kelimenin tam anlamıyla sektörün yönünü değiştirebilecek potansiyele sahip bir Tablet PC.