İp Atlamanın Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Alara tarafından 7 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. İp Atlamanın Faydaları
  İp Atlamanın Yararları


  Çocukken ip atlamanın ne kadar faydalı sağlıklı bir spor olduğunu bilmeden oyun olsun diye ip atlardık ama sonradan öğrendik ki ip atlamak her yaşta yapılabilcek kilo vermemizde çok büyüt etkisi olan bir spormuş
  Gerilim içinde oldunduğu zaman özellikle doğal olarak hoplama veya zıplama gibi hareketler yapılır. Bir oyun esnasında neşeli bir şekilde seyrederken hop oturup hop kalkılır veya önemli bir maçtan sonra kazanan oyuncular kanguru gibi sıçrarlar ya da televizyon programlarında büyük bir ikramiye kazanıldığında havalara sıçranır. Fizyologlar küçük sıçramaların kılcal damar dolaşımını geliştirdiği, kanın kalbe dönüşüne yardım eden calf ve thigh gibi kaslann tonusunu arttırdığını bildirmiştir.

  Bazı ülkelerdeki okulların bir kısmında Beden Eğitimi programlarına ip atlama egzersizini koymuşlardır.

  İp atlamaya hayatın her anında erken veya geç başlanılabilir. Egzersizler gruplar halinde antrenman proğramları olarak yapılabilir aynı zamanda diğer çalışmalarla da halledilebilir. Odada, büroda veya yatağın üzerinde zıplayarak çalışmaya başlanabilir.

  İp Atlama


  Alet: 3-5 metre ölçülerindeki bir alanda emniyetle yapılabilir. Ayakların altından geçecek koltuk altına kadar uzanan ipin olması yeterlidir. Spor mağazalarından hazır yapılmış atlama ipi rahatlıkla temin edilebilir.

  İlk Hafta: İpsiz 50-100 defa sıçrama (her iki ayakla) ve daha sonra 50 ip atlama hangi hızla yapılırsa yapılsın, ilk başlangıç yavaş olmalı ve her gün 10 arttırılarak ip atlama bir hafta sonra 90'a çıkartılabilir.

  İkinci Hafta: Isınma amacıyla yavaş olarak 50 sıçrama yapılır. İkinci hafta da ip atlama adımlı sıçrayarak yapılabilir. İlk gün 100 son gün 140'a çıkartılabilir.


  Üçüncü Hafta: Genel ısınmayı yaptıktan soma ara vermeksizin 100 defa ip atlanılabilir. 15-30 saniye dinlendikten sonra ikinci 100 defa ip atlama yapılabilir.


  Dördüncü Hafta ve Daha Sonra: Şu ana kadar dayanıklılığın gelişimine bağlı olarak daha az enerji ile daha fazla sıçrama gerçekleştirilebilir.


  En Son Hedef:İp atlamayı hızlandırarak, günde 5 dakika içerisinde 500 ip atlama oluncaya kadar atlama ve dinlenme işlemi yapılır. Ulaşılan bu seviye ile uzun yıllar fiziksel uygunluk devam ettirilebilir.


  Dozaj ve Yapılış Şekli:

  *İp atlarken ileriye bakılır.
  *Ayağın altından ipin geçmesi için (3-5 cm kadar) yukarı sıçranır.
  *Terlik veya küçük ayakkabı giyilir.
  *Topuklarla yapılmaz.
  *Kollar çok fazla hareket ettirilmez.
  *Eller dairelerle döndürülür.
  *Sert yüzeyde sıçranmaz. İnce halı üzerinde sıçrama yapılır.
   
 2. Faydalı olabilir ama ben almayayım..Sonra '' Vaay pardus abi ne iş ? Yakında örgü de örersin sen '' demeye başlarsa olmaz değil mi? :))))
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haz 2016
 3. İp atlamayı severim eskisi gibi atlayamasam da :)) Bak dozajını hiç bilmiyordum:f20:
  Aaa Pardus nesi varmış ip atlamanın sabahları orta yaşlı adamlar görüyorum ip atlaya atlaya gidiyorlar hiç abes görünmüyor..:f196:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haz 2016
 4. evet gzl bir şey de piknikde çok oluyor bir hata ölüyom sona :DDD
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haz 2016
 5. Bedeni fazla sarsmamak lazım...Ne o öyle zıp zıp zıp ... Adamın içi dışına çıkar alimallah...:f30:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haz 2016
 6. hahahahhahah sende sakin sakin atla pardus:DDD
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haz 2016
 7. ip atlamakk iyi bıseyy aslındaa raconaa ters degıl PARDUS abii bırass kadın işi gozuksedee erkeklerdee yapıyor...:f196::f30:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haz 2016
 8. bencede
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haz 2016
 9. bilmediğiniz bir şey var, boksörlerin en fazla yaptıkları bir egzersizdir ip atlamak bunun içindir ki boksör Muhammed Ali kelebek gibi uçar arı gibi sokarım der.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haz 2016