intibak yasasından son haberler

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 26 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. intibak yasasından son haberler neler
  intibak yasası hakkında son haberler

  İntibak Yasası 2012'nin İlk Yarısında Bitirilmeye Çalışılacak

  Çalışmada son noktaya gelindiğini, sosyal taraflarla bir araya gelerek intibak yasasını Bakanlar Kurulu'na sevk edeceklerini dile getiren Çelik, şunları söyledi:

  "2012 yılının ilk yarısında bitirmeye çalışacağız. 2,5 milyon dosyayı elden geçireceksiniz. Bunun zaman dilimine ihtiyaç var. Biter bitmez de yasası çıkmış olacak zaten. Yasası çıkmış olacak bu düzenlemenin ödemesi 2013 başında olabilecek. Defaten olması bizim arzumuzdur. Çalışma Bakanı, çalışanlardan, emeklilerden yanadır. Hükümet'te bir de Maliye Bakanı Bakanı var, parayı sıkı tutan bakanımız var, ekonomiden sorumlu bakanımız var. konuları Bakanlar Kuruluna geldiği zaman konuşup, takvimi ortaya koyacağız. 2012'nin özellikle 6-7 ayının bu çalışmaları tamamlama süresi olduğunun da bilinmesini istiyorum.


  İntibak yasasının ayrıntıları açıklandı

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma hayatının ve Türkiyenin sigortasının mesleki eğitimde olduğunu söyledi. İşsizliğin en önemli nedenlerinden birinin de mesleksizlik olduğunu belirten Bakan Çelik, bu nedenle Hükümet olarak öncelikle mesleği olmayanlardan olmak üzere her yıl aktif işgücü programlarından 400 bin vatandaşın istifade etmesine yönelik çalışmalara devam ettiklerini açıkladı. Bakan Çelik, 2 yıl içinde 4 bin sözleşmeli iş ve meslek danışmanı istihdam edeceklerini vurguladı.

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2012 Yılı Bütçesi görüşülmeye başlandı. Bütçede sunuş yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma hayatının ve Türkiyenin sigortasının mesleki eğitimde olduğunu söyledi. İşsizliğin en önemli nedenlerinden birinin de mesleksizlik olduğunu belirten Bakan Çelik, bu nedenle Hükümet olarak öncelikle mesleği olmayanlardan olmak üzere her yıl aktif işgücü programlarından 400 bin vatandaşın istifade etmesine yönelik çalışmalara devam ettiklerini söyledi. İş bulma imkanlarının az, işsizliğin ise yoğun olduğu bölgelerde işsizlerin geçici bir süre istihdama girerek gelir sahibi olmalarını sağlayan “Toplum Yararına Çalışma Programlarının kapsamını ve süresini artırdıklarını dile getiren Bakan Çelik, “Bu programlar için 2011 yılı başında 75 milyon TL kaynak ayrılmış iken bu kaynağı yıl içinde yaklaşık 3 kat arttırarak 229 milyon TLye çıkardık. 2011 yılı Ekim sonu itibarıyla; 129 bin 993ü Kurs, 44 bin 272si Toplum Yararına Çalışma, 21 bin 280i Girişimcilik, 5 bin 1i ise İş Başı Eğitim programları olmak üzere toplam 200 bin 546 vatandaşımızı aktif işgücü programlarından yararlandırdık. Bu programlar için 493 milyon 457 bin TL kaynak kullandık diye konuştu.