İntibak Yasası Süper Emeklilik

'Sosyal Konular' forumunda eftelya tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu  1. İntibak Yasasında Süper Emekliler

    1987'de devreye giren süper emekli sistemi, 1987 sonrası değişen sistem ve 1999 yılında son hali verilen sistemler ile emekli olan kişiler arasında maaş farkı bulunuyor. Bu tarihlerin her birinde emeklilik sistemi değiştiği için her dönemde emekli olan emeklilere farklı miktarlarda ödeme yapılıyor. Mevcut sistemle emekli olanlar arasında en çok mağdur olanlar 1987 yılında devreye giren süper emeklilik sistemi ile emekli olanlar.
    Emekli maaşı intibak yasası bu farkları gidermeyi amaçlıyor. Bu dönemde insanlarda yüksek primler alınarak yüksek emekli maaşı vaadi yapılmıştı. Evlerini ve varlıklarını elden çıkaran çalışanlar emekli olduktan bir süre sonra maaşları karşılanamadığı için düşük emekli maaşlarına razı olmak zorunda bırakıldılar.

    Emekli maaşı intibak yasası son durum hali ile farklı maaş hesaplama sistemleri üzerinden maaş alan emeklilerin bütününe aynı hesaplama sistemi ile maaş verilmesini öngörüyor. 1987 yılından sonra çıkarılan yasa ile emekli maaşı hesaplamasında prim ödenen son 10 yılın ortalaması alınarak maaş hesaplaması yapılıyordu. Bundan önce emekli olanlar için ise en çok prim ödenen 3 yılın ortalaması hesaplamada esas alınıyordu. Bu sistem adaletsiz uygulamalara da neden oluyordu. 20 yıl boyunca düşük prim ödeyen çalışanlar son yıllarında yüksek primler ödeyerek yüksek emekli maaşı almaya hak kazanıyordu. Emekli maaşı yasası son durum itibari ile bu tip adaletsizliklerinde önüne geçmeyi hedefliyor.

    Alıntı