intibak yasası ne durumda

'Güncel Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 26 Kas 2011 tarihinde açılan konu

  1. intibak yasası ne durumda,
    intibak yasasının son durumu

    intibak yasasının son durumu; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, adil bir intibak sistemi üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, 9 yılda emeklilere yaptıkları artışlarla ezdirmediklerini, ihmal etmediklerini söyledi. Fakat bunu yeterli görmediklerini dile getiren Bakan Çelik, Türkiye ekonomisi güçlendikçe, bu durumu hem çalışanlara hem de emeklilere yansıtmaya devam edeceklerini vurguladı.

    TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2012 Yılı Bütçesi görüşülmeye başlandı. Bütçede sunuş yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma hayatının ve Türkiyenin sigortasının mesleki eğitimde olduğunu söyledi. İşsizliğin en önemli nedenlerinden birinin de mesleksizlik olduğunu belirten Bakan Çelik, bu nedenle Hükümet olarak öncelikle mesleği olmayanlardan olmak üzere her yıl aktif işgücü programlarından 400 bin vatandaşın istifade etmesine yönelik çalışmalara devam ettiklerini söyledi. İş bulma imkanlarının az, işsizliğin ise yoğun olduğu bölgelerde işsizlerin geçici bir süre istihdama girerek gelir sahibi olmalarını sağlayan “Toplum Yararına Çalışma Programlarının kapsamını ve süresini artırdıklarını dile getiren Bakan Çelik, “Bu programlar için 2011 yılı başında 75 milyon TL kaynak ayrılmış iken bu kaynağı yıl içinde yaklaşık 3 kat arttırarak 229 milyon TLye çıkardık.

    2011 Ekim sonu itibarıyla; 129 bin 993ü Kurs, 44 bin 272si Toplum Yararına Çalışma, 21 bin 280i Girişimcilik, 5 bin 1i ise İş Başı Eğitim programları olmak üzere toplam 200 bin 546 vatandaşımızı aktif işgücü programlarından yararlandırdık. Bu programlar için 493 milyon 457 bin TL kaynak kullandık diye konuştu.