intibak yasası 2012

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 26 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. 2012 intibak yasası
  intibak yasası hakkında bilgi

  Emekli intibak yasası 2012'nin ilk yarısında

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıklarına denge getirmesi planlanan İntibak Yasası'na ilişkin düzenlemeyi önümüzdeki yılın ilk yarısı içinde bitirmeye çalışacaklarını söyledi.

  Çelik, Türkiye Emekliler Derneğinin 41. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Barcelo Otel'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, emekliliğin son değil, sondan önceki durak olduğunu belirterek, yapılacak daha çok şey olduğunu ifade etti.


  İntibak Yasası 2012'de çıkacak, emekliye toplu ödeme 2013'te


  2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 1,9 milyon kişinin maaşlarında artış sağlayacak düzenlemede sona gelindi. Gelecek yıl çıkarılacak kanun çerçevesinde ödemelere 2013'te başlanacak. Bir yıllık biriken fark da yine aynı yıl emeklilere verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "2000 öncesi emekli olanlar için adaletli bir sistemin kurulmasını amaçlıyoruz." dedi.

  Emeklilerin uzun süredir beklediği intibak düzenlemesi tamamlandı. Düzenlemeyle yaklaşık 1 milyon 900 bin emeklinin maaşında artış olacak. Artış rakamının ne kadar olacağı Bakanlar Kurulu'nda tespit edilecek. Konuyla ilgili yasa, 2012'nin ilk aylarında çıkacak. Ödemeler ise 2013'te yapılacak. Bu sebeple, yasanın çıktığı tarihten itibaren emekli için toplu ödeme hakkı doğacak. Bu ödemenin tek seferde mi yoksa parça parça mı yapılacağına Bakanlar Kurulu karar verecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bakanlar Kurulu'nun bu konuda emekliyi üzecek bir düzenleme yapmayacağını ifade etti.

  Çalışma Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı intibak düzenlemesinde teknik çalışmanın tamamlanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, dün son olarak emekli dernekleriyle bir araya geldi. Derneklerin görüşünün alınmasının ardından intibak yasası tasarı taslağı, önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na gönderilecek. Bakan Faruk Çelik, düzenlemenin 2000 yılı öncesinde emekli olan SSK emeklilerini ilgilendirdiğini ifade etti. Bu kapsamda 2 milyon 575 bin dosya bulunuyor. Vefat edenlerin eş ve çocuklarıyla birlikte emekli maaşı alan kişi sayısı ise 2 milyon 743 bin kişi. Çelik, yaptıkları teknik çalışmada intibak düzenlemesiyle bu kişilerden yüzde 70'inin maaşının artacağını söyledi. Buna göre yaklaşık 1,9 milyon kişinin maaşı zamlanacak. 2000 yılı öncesinde emekli olmasına rağmen prim gün sayısı ve prim miktarı düşük olan yaklaşık 800 bin kişinin maaşında ise değişme olmayacak.

  İntibak düzenlemesiyle 2000'den önce emekli olanların maaşlarının yeniden hesaplanacağını belirten Faruk Çelik, maaşlarda düşmenin ise söz konusu olmayacağını açıkladı. Bu tarihten önceki emeklilerin maaşlarını, pirim gün sayısı ve prim miktarını dikkate alarak yeniden hesapladıklarını dile getiren Çalışma Bakanı, "Bu yapılan seyyanen bir zam değil. Tüm emeklilerin maaşlarında bir yükselme de söz konusu olmayacak. 2000 öncesi emekli olanlar için adaletli bir sistemin kurulmasını sağlamayı amaçlıyoruz." dedi. Emekli maaşlarını yeniden hesaplarken ödenen prim gün sayısını ve prim miktarını dikkate aldıklarını kaydetti. Böylece aynı süre çalışanların aynı miktarda maaş aldığı bir sistemin kurulacağını belirten Çelik, uzun süre yüksek prim ödeyerek çalışanların ise yüksek maaş alacağını belirtti.