İnternetten Okul Kayıtları Nasıl Yapılacak

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 19 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Okul Kaydı İnternetten nasıl Yapılır
  İlköğretim okullarına internetten e-kayıt nasıl yapılır?
  Liselere İnternetten Okul Kaydı Nasıl Yapılır


  [​IMG]

  İnternet üzerinden kayıt uygulaması, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre öğrencilerin, velilerin ikametlerine en yakın okullara yerleştirilmesini esas alıyor.

  Veliler, internet aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinden form doldurarak kayıt başvurusu yapıyor. Velilerin başvuruları değerlendirildikten sonra öğrenciler, öğrenci yerleştirme komisyonlarınca ikametgahlarına en yakın okula yerleştiriliyor. Öğrencilerin hangi okullara yerleştirildikleri listelerle ilan ediliyor. Öğrencilerin kesin kayıt işlemleri ise ilan edilen bu listelere göre okul müdürlüklerince gerçekleştiriliyor.

  Kayıt başvuruları Ulusal Adres Veri Tabanındaki adresler ve çocukların MERNİS nüfus bilgilerini esas alınarak internetten gerçekleştirilecek. Bu kayıt döneminden itibaren şehit ve gazi çocuklarının yanı sıra özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar da istedikleri ilköğretim okuluna kaydolabilecekler.

  İlköğretim okullarında e-kayıtlar şu esaslar göz önünde bulundurularak yapılacak:

  - Öğrenci yerleştirme komisyonları oluşturulacak ve bakanlığa e-okul sistemi üzerinden gönderilecek ilçe bazlı numarataj adres bilgileri komisyon tarafından gruplandırılarak öğrencilerin yerleştirilecekleri ilköğretim okulları belirlenecek,

  - Şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan çocukların kayıtları merkezi sistemle ikametgahlarına en yakın ilköğretim okuluna yapılacak. Bu öğrenciler daha sonra nakil yoluyla istedikleri okula gidebilecek,

  - Kayıt ve nakillerde Ulusal Adres Veri Tabanındaki adresler esas alınacak. Kayıt ve nakillerde nakil alan ve nakil gönderen okul yönetimleri birlikte sorumlu olacak,

  - Adres bilgileri güncel haliyle kullanılacak. Yanlış veya güncel olmayan bilgilerin düzeltilmesi için yetkililerle işbirliğine gidilecek,

  - Nüfus cüzdanı bulunmayan çocukların durumları okul yönetimince nüfus müdürlüklerine bildirilecek.

  - Çocuklarını özel ilköğretim okullarına kaydettirmek isteyen veliler istedikleri okula giderek kayıt yaptıracaklar. Kayıtlar e-okul sisteminde elektronik ortamda yapılacağı için özel ilköğretim okullarının yöneticileri çocukların kimlik numaralarını e-okul sistemine girerek kayıt yapacaklar.

  İnternete bağlı bir bilgisayardan http://meb.gov.tr veya .:: MEBBÄ°S ::. adresinden ilköğretim okulu çağındaki çocuğunun TC kimlik numarasını girerek e-kayıt öğrenci başvuru formu dolduracak.

  -ORTAÖĞRETİM-

  Ortaöğretimde de sınavla öğrenci alan fen ve anadolu ile sosyal bilimler liseleri dışındaki liselere kayıt başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilecek ve ilköğretim okullarındaki yöntem aynen izlenecek.

  Bu çerçevede il ve ilçelerde kurulacak Öğrenci Yerleştirme Komisyonları her okulun kayıt bölgesini ve kontenjanını belirleyecek. Belirlenen kayıt bölgeleri okul müdürlüklerine bildirilecek. Okul müdürlükleri, kontenjanlarındaki öğrenci sayısı kadar kayıt yapacak.