İnternette Ev İlanı Aramanın Püf Noktaları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 29 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. İnternetten Ev Aramanın İncelikleri


  İnternetten Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler


  İnternet hayatımızda çok büyük bir alanda hüküm sürüyor. Bu alanların içinde son yıllarda en çok tercih edileni internetten ev arama fenomeni. Konu hakkında olumlu ve olumsuz pek çok görüş var. Kimileri "internetten ev bulunur mu hiç?" yada "İnternetten bulunan evden hayır gelmez" derken kimileri de internet dışında bir ev arama yolunu tercih etmiyor. Günümüzde emlakçıların bile internetteki ev ilan siteleri ile birlikte çalıştığını hesaba katarsak birinci görüşün yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarına gömülmeye başladığını söyleyebilirim.

  İnternetten ev aramanın da internetteki her konu gibi incelikleri var elbette. Bu püf noktalara dikkat ederek aradığınız özelliklerdeki satılık yada kiralık bir evi kolayca bulmanız mümkün. Peki nedir internette ev aramanın incelikleri:

  Öncelikle bilinen ev ilan sitelerinden şaşmayın. Kenarda köşede kalmış bir siteden önce en çok ziyart edilen siteleri tercih edin ve unutmayın mal sahibi de böyle siteleri tercih ediyor.

  Türkiyede sayısı 5 veya altı olan bu sitelerden birine girdiniz. Peki şimdi ne yapacaksınız?

  Asıl önemli iş burda başlıyor. Olayın en can alıcı noktası arama kriterlerinizi doğru belirlemek.bu noktada her sitede var olan detaylı arama özelliğini kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

  Bu kriterler çoğu sitede ayrıntılarıyla sunuluyor. Örneğin fiyat aralığını doğru belirlemezseniz maddi durumunuzun çok üstündeki evlerle boşa vakit harcarsınız.

  Arama kriterlerinin temel olanları şunlardır:

  Aranan Evin satılık veya kiralık olması

  Konut tipi (daire, villa, ev)

  Isıtma şekli

  Fiyat aralığı

  Evin Kim tarafından verileceği ( emlak ofisi, sahibinden)

  Evin aranacağı il, ilçe ve semt


  Bu kriterleri doğru yönlendirerek aradığınız eve ulaşma olasılığınız yüksek. Ama daha fazla özellik arayıp tam onikiden vurmak istiyorsanız şu kriterleri de doldurmanız gerekir:

  Metrekare

  Oda Sayısı

  Binadaki kat sayısı

  Evin bulunduğu kat

  İlan tarihi

  Sıralama( fotoğraf, video)

  Tüm bu kriteleri istediğiniz ve aradığınız şekilde girdiğinizde karşınıza istediğiniz evin çıkma olasılığı yüksek. Tabiki kriterler bunlarla sınırlı değil. Bina yaşı, dış özellikler ve iç özellikleri de detaylı olarak doldurabilirsiniz. Bu konuda türkiyede yaşanan en büyük sorunsa özellikle ilan verenlerin kriterleri doğru ve düzgün doldurmaması. Bu durumda ilan arayan da elindekilerle yetinmek zorunda kalıyor. Umarım bu sorun da bir an evvel çözülür. Aradığınız ev bir tık ötede, başlayabilirsiniz:f40:

  Zamaneanne/ Forumdas.net
    2. Cevap: İnternette Ev İlanı Aramanın Püf Noktaları

  bence İnternette ilan ararken bir diğer dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta aradığınız ilanı bulduktan hemen sonra ilan sahibini arayıp ilanın güncel olup olmadığını öğrenmek. Çünkü geçerlilik süresi dolmuş bazı ilanlar hala aktifmiş gibi görünebiliyor:f40:
   


Similar Threads: İnternette İlanı
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi internette geçmişi silme internette geçmiş nasıl silinir 21 Aralık 2010