İnternetin Sosyal Hayata Etkileri

'Sosyal Konular' forumunda Masal tarafından 19 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. İnternetin Sosyal Hayatımıza Etkileri


  İnternetin Sosyal Etkileri


  Toplumlar üzerinde, kimi zaman olumlu, kimi zaman da olumsuz etkileri gözlemlenen İnternetin, insanın sosyal hayatı ve kültürü üzerinde birtakım değişiklere yol açtığı görülmektedir.

  Etkileşimli iletişim imkanları sunarak bireylerin “seçim ve “özgürlük alanlarını genişletmekte ve dolayısıyla yayılan bilgiyle toplumsal gelişmeye olumlu bir etki yaptığı düşünülmektedir. Bununla birlikte şiddet ve tüketim amaçlı olarak egemenler kurumlar tarafından İnternete sunulan dezenformasyonun, bireyleri belirli egemen yaşam kültürü ve düşüncelere kanalize ettiği de görülmektedir.

  İnternet ayrıca, kişiler arasındaki mesafe, yaş, cinsiyet, ırk, kültür gibi gerçek dünyada önemli olabilecek pek çok özelliği ortadan kaldırmaktadır.

  Farklı kültürlerin mensubu insanların birbirlerini tanıma fırsatı bulması, sanal ilişkilerden gerçek ilişkilere geçişlerin yaşanması ve insanların her türlü düşünceyi daha özgür ifade edebilir hale gelmesi, sosyal hayatta başlıca gözlemlenen değişikliklerdir.

  Ayrıca internet kullanıcılarının kendilerine sanal bir dünya yaratması ve buna inanması onları yalnızlığa itmekte ve sosyal hayatla irtibatlarını koparmaktadırlar.