İnternetin Öyküsü

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Merve tarafından 16 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. İnternetin Bulunuş Öyküsü

  İnternetin İcat Öyküsü

  Yıl 1962
  Massachusetts intitute of technologyde galatik ağ Kavramı tartışmaya açıldı.

  Bu kavramla küresel olarak birbirine bağlanmış bir çok veri kaynağına istenilen bir yerden , her hangi bir zamanda ulaşabilmenin mümkün olduğu fikri ortaya atılmıştı.

  Bu kavramın sahibi ise daha sonradan ABD Savunma Araştırmaları Projesi bilgisayar bölümünün başına geçecek olan J.C.R Licklider isimli bilim adamıydı.

  Bu nedenle internetin kesin bir mucidi olmamakla beraber, çoğu kaynakta Lawrence Robertsin ismi geçer. 1965 senesinde iki bilgisayarın birbiri ile haberleşmesi sağlandı.

  1966da is dört üniversitede Bulunan bilgisayarlardan oluşan bir küresel ağ oluşturuldu. Bu ağa ARPANET adı verildi. Bu Sisteme bir çok bilgisayarın bağlanması ile 1972de NCP protokolü ile başarı sağlandı.
  Yine aynı sene içerisinde dünya üzerindeki ilk E-Mail gönderildi.

  Tarih 1 Ocak 1983ü gösterdiğinde TCP/IP Keşfedildi. Bu protokol hala internet ağının ana halkasıdır.

  1980li yılların ortasında ABD savunma bakanlığı ARPANET üzerinden çekildi ve MİLİTARY-NET isimli kendi ağını kurdu. Bu tarihten Sonra ARPANET Beş süper bilgisayar merkezi ile NSFNET ismini aldı. NSFnin omurga işletmeciliğinde çekilmesi ve İnternicin dahil olması ile birlikte galatik ağ Projesi internet ismiyle son şeklini aldı.

  Yıllar içerisinde ağa dahil olan bilgisayar sayısı milyonları buldu. Dünya internetin keşfi ile birlikte yeniden şekillenmeye başladı. 90lı yıllarda hayatımıza giren yeni bir kavram vardı “internetten önce internetten sonra.

  Minessota Üniversitesinde Gopher isimli menü tabanlı internet aracı geliştirildi. metin ekranında menülerle çalışan Gopher, İnternet kullanıcılarının bilgiye erişimini kolaylaştırmayı hedefliyordu. Avrupa partikül Fiziği Laboratuarında (CERN) çalışan bir bilim adamı, tim Berners-Lee, World Wide Webi bir araştırma aracı olarak geliştirmekteydi. bu sene WWW (world Wide Web) Hayata Geçti. Tim Berners-Lee, World Wide Webi deneysel olarak geliştirdi ve webin babası ünvanını hak etti.


  alıntı