İnternetin Öğrencilere Zararları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 17 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. İnternetin Öğrencilere Zararları Neler  İnternetin Öğrencilere Verdiği Zararlar

  İnternet bağımlılığı, öğrencinin okulunu etkilemeye başlıyor. Öğrenciler internet kullanımı süresi ve amacı hakkında yalan söyleyebiliyor. İnternet bağımlısı, internette olmadığı zamanlarda da yarım kalan sohbetiyle veya oyunda geldiği seviyeyle zihnini meşgul ediyor.

  İnternet bağımlısı Öğrenciler internete ulaşamadıkları zaman tıpkı sigara, alkol bağımlılıklarında olduğu gibi aşırı sinirlilik, gerginlik ve huzursuzluk gibi belirtiler gösterebiliyor.'

  Kimi internet bağımlıları sanal dünyadaki kimliklerini gerçek yaşamdaki kimliklerine aktaramıyor. Sanal ilişkiler kurmayı alışkanlık haline getiren bireyler, zamanla yalnızlaşıp, sosyal fobi, depresyon gibi bazı ruhsal bozukluklar yaşayabiliyor. Her yaş grubunun kendi gelişim ihtiyacı doğrultusunda internetin belli etkinliklerine bağımlılığı var. Erişkin ve gençlerde daha çoğunlukla chat bağımlılığı, çocuklarda oyun bağımlılığı daha yaygın görülüyor.'

  Aileler internet kullanımı ile ilgili olarak en çok göz yorgunluğu, göz kızarıklığından şikayetçi. Bu şikâyetleri sırtboyun ağrısı, baş ağrısı, eklem-kas ağrısı, uykusuzluk ve yorgunluk izliyor. Yemek yeme düzeninin bozulması da bir başka şikâyet nedeni.

  Sorun yaşayanlar arasında yer alanlar ve çocuklar ise, MSN açık olmadığı zamanlarda kendilerini huzursuz hissettiklerini ifade ediyor.

  çocuklarda internetin aşırı kullanımının fiziksel, bilişsel ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkilediğini belirterek, Uzun süre bilgisayar başında oturmaya bağlı olarak çocuklarda iskelet bozukluklarının ve görme bozuklukları da oluşabilir'' dedi.

  Özellikle şiddet içerikli oyunların çocuklarda saldırganlığa ve şiddete karşı duyarsızlaşmalarına yol açabiliyor.
  Aileler, çocuklarının internet başında geçirdikleri zamanı ve hangi amaçla kullandıklarını sürekli olarak denetlemelidirler.
   


Similar Threads: İnternetin Öğrencilere
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz İnternetin Turizme Katkısı 30 Temmuz 2012
Bunları biliyormusunuz İnternetin Temel İletişim Protokolü 29 Temmuz 2012
Bunları biliyormusunuz İnternetin Temel Özellikleri 28 Temmuz 2012
Bunları biliyormusunuz İnternetin Tarihçesi Hakkında Bilgi 27 Temmuz 2012
Bunları biliyormusunuz İnternetin Tarihçesi 27 Temmuz 2012