İnternetin İcadı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 22 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. İnternet İcadı, İnternetin tarihi,İnterneti Kim İcat Etti,İnternetin gelişimi,İnternetin tarihçesi,İnternetNe Zaman İcat Edildi?

  [​IMG]

  İnternetin büyükbabası ARPAnetin ilk çalışmaları, soğuk savaş döneminde yapılmış. Amaç, yeni bulunan NCP (Network Control Protocol) protokolü sayesinde birbirine bağlanabilen bilgisayarlarla birbirine uzak iki askeri üs arasında bilgi akışını devamlı tutmakmış.
  1968′de artık ağır kalan ARPAnet yerine NSFnet kurulmuş ve bu defa ağa üniversiteler de bağlanmış. Bu ağ, bugün internet dediğimiz icadın omurgasını oluşturmuştur.

  23 Haziran 1943′te Newhavenda doğan Vinton Cerf, Californiadaki Stanford Üniversitesinde Matematik Mühendisliğinde okuyan bir öğrenciydi. 1966 yılında üniversiteyi henüz bitiren Cerf, doğuştan işitme engelli olan Sigrid ile tanıştı ve ona büyük bir tutkuyla bağlanarak evlendi. Eşini çok seven Cerf, onun dış dünya ile iletişim sağlayamamasına çok üzülüyor ve buna bir çözüm bulmak istiyordu. Aklına gelen bir fikir ile araştırmalara başlayan Cerf, bilgisayarlar arasındaki veri transferi olayını belirli temellere oturtmaya çalışıyordu.

  O dönemlere denk gelen süreçte Amerikan ordusu tarafından 1969′da Arpanet isimli internet benzeri geniş bir yerel ağ kurulmuştu. Bu sistem tamamen güvenlik amaçlı bir iletişim ağı olduğundan kendi sınırları içerisinde hapsolmuş bir yapıya sahipti. Cerf araştırmalarında bu sistemi ilham kaynağı olarak kullandı ve eşinin diğer insanlarla iletişim kurabilmesini sağlayabilmek için sistemi yaymaya başladı. Diğer bilim adamları tarafından da ilgi gören çalışma 1970 yılında resmen kullanılmaya başlandı. 1973-1978 yılları arasında TCP/IP protokolünün geliştirilme sürecinde yer aldı. Bu protokolün resmen kullanılması ile dünyanın heryerinden internete bağlanmak mümkün oldu. Bu noktada Cerf işin fikir adamıydı yani kıvılcımı çakan kişiydi. Daha sonra mail, web, html vs. gibi birçok yenilik ve teknoloji diğer bilim adamları tarafından bulunup geliştirildi.

  Sadece eşinin uzaktaki kişilerle iletişim kurabilmesini sağlamak amacıyla internetin tohumlarını eken Cerf, şu an milyonlarca kullanıcısı olan dev bir ağın mucidi olarak anılmakta. Dr. Cerf aldığı sayısız ödülle beraber 1992 yılında bu zamana kadar internet üzerine yaptığı çalışmaların karşılığı olarak, “İnternet Dünyasının Başkanı ödülünü aldı.
    2. Cevap: İnternetin İcadı

  İnternet icad olundu mertlik bozuldu demişler :D
    3. Cevap: İnternetin İcadı

  Benim dikkatimi çeken ise bir kadın için icat edilmesi:f196:
    4. Cevap: İnternetin İcadı

  Helal olsun Cerf :f118: Eşine fedakarlığın böylesi :f40: İşte aşk böyle birşey :)
    5. Cevap: İnternetin İcadı

  Şuraya bak :) Adam interneti icat ediyor kadınlar bak kadın için icat edildi diyor...:DDDDDDD
    6. Cevap: İnternetin İcadı


  Süper Pardus göz göre göre Cerf arkadaşımızın eşine yaptığı fedakarlığı görmemezlikten gelemeyiz dimi ama :) Biz bayanlar korumasak bile sen hemcinsin olarak onu korumalısın :f103:
    7. Cevap: İnternetin İcadı

  Hee siz sadece fedakarlığı erkekten bekleyin sakın kendinizden ödün vermeyin hep bizden bekleyin.:f40: