Soru internetin ekonomimizdeki önemi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 5 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. internetin ekonomimizdeki önemi nolur söyleyin.

  Cevap: internetin ekonomimizdeki önemi

  'İnternetin Ekonomi ve Sosyal Hayata Etkileri

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Ülkeler, bölgeler ve aynı ülkenin farklı yerlerine göre iletişimde fırsat eşitliğinin değiştiğini dünya nüfusunun sadece üçte birinin internet üzerinden birbiriyle iletişim halinde olduğunu hatırlattı.

  Bunun düşük bir oran olduğunu ifade eden Binali Yıldırım, bütün insanlar internet üzerinden birbiriyle iletişim halinde olduğunda, barış içinde bir dünyanın söz konusu olabileceğini, aksi halde bölgesel ve küresel sorunların süreceğini dile getirdi. Yıldırım, gelişmiş ülkelerin, bu alandaki sorumluluklarını yeterince yerine getirmediğini söyledi.

  Bilişimin yaşam tarzlarını, alışkanlıkları, iş yapma usullerini değiştirdiğini anımsatan Yıldırım, Bugün ülkelerin ortalama gayri safi milli hasılalarının yüzde 5'i internet üzerinden oluşuyor. E- ticaret İngiltere'de yüzde 8, ABD'de yüzde 7 civarında, Çin'de bile yüzde 5,5'e ulaşmış. Türkiye;de geçen yıl e-ticaret rakamı 20 milyar lira 10 milyar doların üzerine çıktı. Her geçen gün de artıyor'' diye konuştu.

  Türkiye'de 70 yıldır, haberleşmeden de sorumlu olduğu halde bakanlığının adının yakın zamana kadar 'Ulaştırma Bakanlığı' olduğunu anımsatan Yıldırım, ''Hep ön plana çıkan ulaştırmaydı. Çünkü insanlar yol istiyordu. İnsanlar karayollarının, havayolunun, deniz yolunun geliştirilmesini istiyordu. Çünkü seyahat etmek, ticaret yapmak, turizmin gelişmesini, ekonominin büyümesini istiyorlardı. Bütün bunların da yol ile olacağını düşünüyorlardı. Bugün bilişim yolları isteniyor, iletişim otobanları isteniyor. Artık fiziki yollar insanları tatmin etmiyor. İnsanlar artık dünyanın bir ucundan başka ucuna zaman, mekan farkı olmaksızın herkesle temas kurmak, sanal dünyada rahatlıkla hareket etmek istiyorlar.

  Alıntıdır
   


Similar Threads: internetin ekonomimizdeki
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım İnternetin tarihsel gelişimi nedir 22 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım internetin zararları ve yararları nelerdir 12 Ağustos 2011