İnternet Tarayıcılarında Kritik Güvenlik Açıkları

'Teknik Yardım' forumunda YAREN tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Tarayıcı ön belleğine dikkat, hacker'lar için bulunmaz nimet..Tarayıcıların oluşturduğu tehlikeler devam ediyor. Microsoft Internet Explorer'da ActiveX ve Firefox'da kritik bir güvenlik açığı var. Hemen tarayıcınızı güncellemeniz tavsiye ediliyor. İşte açıkların detayları ve yamalama linkleri.

  Daha önce Word'deki dökümanter güvenlik açığı ve Publisher Güvenlik açığının üstünden çok az bir zaman geçmesine rağmen Internet Explorer 6.x Sürümünde kritik bir güvenlik açığı gündeme geldi.

  Internet Explorer'ın Control ActiveX fonksiyonunun hata vermesine neden olan ve kodlama hatasından meydana geldiği bildirilen güvenlik açığı, daxctle.ocx "KeyFrame()" Parametresini etkiliyor. Hacker'lar özel olarak hazırladıkları saldırı kodlarını sıkıştırarak bir web adresine http 302 olarak yönlendiriyor ve Explorer'a URLMON.DLL hatası verdirerek sistem de istedikleri kodları çalıştırabiliyorlar.

  Windows Services Pack 2'yi de etkileyen güvenlik açığı, Hacker'ların Exploit'ler (sızma kodu) yazarak, uzaktan bilinçsiz kullanıcıların sistemlerini ele geçirmeye yönelik saldırılar düzenlemesine neden oluyor.

  Internet Explorer'deki bu kritik güvenlik açığından korunmak için Document Moved veya Microsoft Bülteninden yamaları indirebilirsiniz.

  Mozilla / FireFox Çoklu Güvenlik Açıkları ;

  Güvenlik açığı bulunan ve risk taşıyan tarayıcı sadece Microsoft Internet Explorer değil, yanısıra Explorer'ın en büyük rakibi ve kullanımı hızla artan Internet Tarayıcısı FireFox'da da kritik bir güvenlik açığı açıklandı. Mozilla FireFox 0.x ve 1.x Sürümlerini etkileyen çok güvenlik açığı sayesinde hacker'lar ;

  1. Uzaktan Cross site scripting ataklarında bulunabiliyorlar.
  2. JavaScript kodlarındaki zafiyeti kullanarak SSL Protokolünden geçmiş siteler üzerinden saldırılar da bulunabiliyorlar.
  3. Exploit (sızma) kodları ile kullanıcıların bilgisayarlarının sürücülerine zarar verebiliyorlar.
  4. Büyük Ağ'lar üzerinde tehlike yaratabiliyorlar.

  Bu, son zamanların en büyük Mozilla FireFox Güvenlik açığından korunmak için ; 1.5.0.7 Versiyonunu yüklemeniz gerekiyor. Firefox web browser adresinden versiyonunuzu yükseltebilirsiniz.
    2. Cevap: İnternet Tarayıcılarında Kritik Güvenlik Açıkları

  Bilgiler için teşekkürler...İE kullanmıyorum fırefox ve opera fırefox da zaten 3 sürümü....
    3. Cevap: İnternet Tarayıcılarında Kritik Güvenlik Açıkları

  bilgiler için teşşekürler
   


Similar Threads: İnternet Tarayıcılarında
Forum Başlık Tarih
Teknik Yardım İnternetten Telefon Arama Ücretsiz 6 Temmuz 2013
Teknik Yardım İnternet üzerinden hat sorgulama hizmeti 21 Haziran 2013
Teknik Yardım Google 'Chromebook'un videosu internete nasıl sızdırıldı? 10 Şubat 2013
Teknik Yardım İnternette Geçmiş Nasıl Silinir? Chrome Firefox Explorer 6 Şubat 2013
Teknik Yardım Vodafone Vodem İnternet Ayarları Nasıl Yapılır? 5 Şubat 2013