İnternet oyunlarına vergi geliyor

'Haberler' forumunda DiScOvErEr tarafından 13 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. İnternet oyunlarına da vergi geliyor

  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Türkiye’de aylık milyonlarca dolar ciroya ulaşan online oyun sektörünün vergilendirilmesi için Maliye Bakanlığı’na başvurdu.

  Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek, sektördeki vergi kayıplarının her geçen gün artması nedeniyle önceki gün Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurduklarını söyledi. Şimşek, Türkiye’de binlerce ücretli üyesi olan ‘Knight Online’ adlı internet oyunundan örnek verdi. Vergilendirilme olmadığı için internet kafelerde oynatılmasının TİB ve İçişleri Bakanlığı’nca yasaklandığını ancak şirketin bu karara yargıya başvurarak itiraz ettiğini anlattı. Şirketin 2008 yılında Türkiye aylık cirosunun 1 milyon doların üzerine çıktığına dikkat çeken Şimşek, itirazın reddedilmesini istediklerini söyledi. Şimşek, “Bu tablodan da anlaşıldığı üzere sektörden kazanılan milyonlarca dolar vergilendirilmeksizin yurtdışına çıkıyor” diye konuştu.

  ‘Sektörü yakından izliyoruz’
  TİB Başkanı Fethi Şimşek, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan konunun vergilendirme boyutunun değerlendirilmesini ve gereğinin yapılmasını istediklerini söyledi. ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele edilmesi Hakkında Kanun’un 23 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe girdiğini, bu konudaki, ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in de 30 Kasım 2007 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandığını anımsatan TİB Başkanı Fethi Şimşek, online oyun sektörünü yakından izlediklerini belirtti.

  [​IMG]