İnternet Explorer 8 İpuçları

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 1 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bu yazımda İnternet Explorer 8 için kullanışlı ipuçlarını bir araya getirmeye çalıştım.Umarım faydalı olur.

  1)İnternet Explorer 8 Menü çubuğunu kapatmak için : GÖRÜNÜM>>>ARAÇ ÇUBUKLARI sekmesinden menü çubuğu dahil istediklerini kapatıp açabilirsiniz.Menü çubuğu kapalıyken ALT tuşuna basarsanız görünür hale gelecektir.

  2)Adres çubuğuna bir şey yazdığınızda arama seçeneklerinin gelmesini istiyorsanız : Soru işareti(?) boşluk ardından aradığınız kelimeyi yazın ancak herhangi bir başka tuşa basmayın.Karşınıza arama önerileri gelecektir.

  3)İE 8'i TAM EKRAN yapmak için F11'e basmanız yeterli.Eğer fare imlecini kenarlara götürürseniz saklı olanlar görünecektir.

  4)İE8 ile çoklu oturum açmak için(Bu özellikle aynı siteye birden fazla üyelikle giriş yapabilirsiniz) : Menü çubuğundan Dosya(File) -> Yeni Oturum(New Session)'u seçin Açılacak olan yeni pencerede, diğer bir hesap ile aynı siteye giriş yapabilirsiniz

  5)Metinleri klavye ile seçmek için:F7′ye bastığınızda, Shift tuşunu, ok tuşlarını ve diğer navigasyon araçlarını kullanarak kopyalamak istediğiniz metni seçebilirsiniz. Ardından Ctrl+C kısayolu ile metni kopyalayıp istediğiniz alana yapıştırabilirsiniz.

  6)Uyumsuz siteleri görüntülemek için:Sayfa - Uyumluluk Görünümü seçeneğini kullanmak. IE8'in her siteyi bu şekilde açması için ise Sayfa - Uyumluluk Görünümü Ayarları'nı kurcalayabilirsiniz.


  7)Bilgi Çubuğu:Normalde tespit etmenin hayli zor olduğu özelliklere, alt kısımdaki bilgi çubuğunda ne kadar kolay erişildiğine şaşırabilirsiniz. Bölmelere ayrılmış bilgi çubuğunda pop-up engelleyiciden sayfa yakınlaştırmaya ve güvensiz siteleri tespit etmeye kadar birçok işe yarayan bilgi çubuğunda, InPrivate Filtreleme özelliğini de hızlıca düzenleyebilirsiniz.

  8)İE8' i varsayılan ayarlara geri yüklemek için :1)Araçlar (Tools) –> Internet Seçenekleri (Internet Options) adımlarını takip ediyoruz. Açılan pencere üzerinden Gelişmiş (Advanced) sekmesine tıklıyoruz. Alt bölümde bulunan Reset butonuna basıyoruz.

  2. Karşımıza gelen pencere üzerinde Kişisel Ayarları Sil (Delete Personal Settings) seçeneğini göreceksiniz eğer bu seçeneği seçerseniz Geçmiş Bilgiler, Çerezler gibi verilerde silinecektir.