İnsanlığı Tehdit Eden Olaylar neler

'Sosyal Konular' forumunda HazaN tarafından 23 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. İnsanlığı tehdit eden 10 olay
  İnsanlığı hangi olaylar tehdit ediyor

  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ: Atmosferde biriken zararlı gazların yarattığı sera etkisiyle bu yüzyılın sonuna kadar dünya sıcaklığında yaklaşık 2 derecelik artış bekleniyor. Bu ısı artışı, gıda stokları üzerinde onarılamaz hasar yaratacak. Olasılığı: Yüksek - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 60.

  EVRİM SAATİNİN SONU: Bilim adamları, doğadaki canlıların evrim saatini belirleyen telomer adlı DNA zincirlerinin kısalmasıyla, kanser, alzheimer gibi yaşlılığa bağlı hastalıkların da oluşma riskinin artığını kaydediyor. Olasılığı: Düşük - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 80.

  SALGIN HASTALIKLAR: Son yüzyılda AIDS, SARS gibi salgın hastalıklarla mücadele eden insanoğlunun, daha kötü salgınlara maruz kalabileceği belirtiliyor. En yakın olasılık, Asya'yı vuran kuş gribi virüsünün tüm dünyaya yayılması. Olasılığı: Çok yüksek - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur: Yüzde 30.

  TERÖRİZM: Uzmanlara göre, terörist grupların, biyolojik ve kimyasal kitle imha silahlarıyla saldırı düzenleme olasılığı her geçen gün artıyor.Olasılığı: Çok yüksek - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 20.

  NÜKLEER SAVAŞ: Uluslararası strateji uzmanlar, Soğuk Savaş'ın bitimiyle azalan nükleer savaş olasılığının bugün İsrail, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore gibi nükleer silaha sahip ülkeler nedeniyle halen sürdüğünü belirtiyor. Olasılığı: Düşük - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 80.

  METEOR ÇARPMASI: Çapı 1.5 kilometre büyüklüğünde bir meteor, birkaç milyon yılda bir dünyaya çarpıyor. Çarpışmanın küresel sonucuysa yeni bir buzul çağı. Olasılığı: Orta - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 50.

  AKILLI ROBOTLARIN HÂKİMİYETİ: Gelişen teknolojiyle 2050'ye kadar robotların insanlar gibi düşünmeye başlayacağı tahmin ediliyor. Bunun sonucunda yaratıcıları üzerinde hâkimiyet kurma olasılıkları göz ardı edilmiyor. Olasılığı: Yüksek - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 80.

  KOZMİK PATLAMA: Samanyolundaki bir gezegenin patlamasıyla ortaya çıkacak gama ışınları, dünyada yeni bir buzul çağı başlatabilir. Olasılığı: Düşük - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 40.

  SÜPER VOLKAN PATLAMASI: Süper volkanlar, 50 bin yılda bir faaliyete geçiyor. Yarattıkları yıkımsa, meteor çarpmasının yaklaşık 12 katı. Olasılığı: Çok yüksek - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 70.

  KARA DELİKLER: Bilim adamları, dünyanın bir kara delik tarafından yutulması olasılığını da göz ardı etmiyor. Olasılığı: Çok düşük - Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 100.