İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Ve Buluşları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 16 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Ve Buluşları Hakkında Kısa Bilgiler
  İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Ve Buluşları hakkında kısa bilgiler hazırladık sizlere bu bilgiler sayesinde insanlığa hizmette bulunan kişiler hakkında bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz.

  Albert Einstein Alman asilli ABDli fizikcidir. Dindar olmayan Yahudi bir ailenin cocugu olarak olarak 1879 yılında dogdu. 1902′de Isvicre vatandasi oldu. E=mc² formulunu buldu. 1921′de Nobel Fizik odulunu almıştır.

  Thomas Edison Çöplüklerden buldugu dergilerden ve gazetelerle kendini geliştirdi. Ve sonunda en onemli buluşu olan Ampulu buldu. EDISONun 100′un uzerinde önemli buluşları vardır.

  Louis Pasteur Fransız kimyacı ve biyologdur. Mikropların kendiliğinden üremesi diye bir seyin söz konusu olmadığını gösterdi.Şarapları ve biraları inceledi Bira icin pasteurize yöntemini bulmuştur.Bulaşıcı hastalıklar üzerinde çalışmalar yaptı.Şarbon hastalaginin mikrobik olduğunu kanıtladı. Şarbon ve kuduz aşısını bulmuştur.

  Galileo Galilei, modern fiziğin babası olarak kabul edilen, İtalyan bilim adamı. Adı bilim devrimiyle anılan Galileo, fizik, astronomi ve astroloji alanında da bir çok çalışma yapmasının yanı sıra bu konularda felsefi görüşlere de sahipti. İlgisini daha çok hareket üzerinde yoğunlaştıran Galileo, Güneş merkezli astronomi sisteminin fiziğini geliştirdi.


  Guglielmo Marconi İtalyan fizikçi ve buluşçu. İlk başarılı telsiz telgraf sistemini geliştirdi.
  Kısa dalga radyo iletişimi üzerine yaptığı çalışmalarla modern uzun erimli radyo yayımcılığının gelişmesini olanaklı kıldığı için, radyonun babası olarak bilinir.Başka biliminsanlarının katkılarıyla geliştirilen radyo, televizyonun bulunuşuna dek en önemli kitle iletişim aracı olarak kaldı.

  Alexander Graham Bell İskoç asıllı ABD'li buluşçu. Bell ailesi, yıllar boyunca güzel konuşma üzerine çalışmış bir aileydi.Bu ailenin bir üyesi olan Graham Bellde çalışmalarını sesin iletimi ve bu yolla iletişim kurma üzerinde yoğunlaştırdı.Bunun sonucu olarak 1876'da telefonu icat etmiştir.