İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Kimlerdir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 19 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler


  Aşağıdaki yazımızda İnsanlığa hizmet etmiş birçok faydalı buluşları bulunan kişilerden bazıları hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

  Thomas Edison Edison cok fakir bir ailenin cocuguydu. Okulunda başarılı değildi hatta bu başarısılzığı gititiği okuldan atılmasına neden olmuştur.Daha sonra içine bir hırs doğan Edison çöplükten bulduğu dergilerden ve gazetelerle kendini gelştirdi. Ve sonunda en önemli buluşu olan ampulu buldu.

  Louis Pasteur Fransız kimyacı ve biyologdur. Mikroplar kendiliğinden üremesi diye bir seyin söz konusu olmadığını göstermiştir.Şarbon ve kuduz aşısını bulmuştur.


  Galileo Galilei İtalyan fizikci-astronom ve yazardır.Modern mekaniğin kurucularından fizik kanunları açıklamak için matematiğin kullanılmasında büyük rol oynamıştır.Deneyleri sonucunda cisimlerin boşlukta düşmesi yasasını keşfetmiştir.

  Pierre Curie Fransız fizikcidir.Sarbonne Universitesini bitirdikden sonra bilimsel araştırmalara başlamıştır.

  1880 yılında piezoelektrik olayını 1893 yılınd aise miknatısın sıcaklığa bağlılığını açıklayan Curise yasasını buşmuştur.

  Marie Curie 1867 - 1934 Polonya asıllı Fransiz fizikci 1895'de Pierre Curie ile evlendi. Toruyumun radyoaktif ozelligini buldu

  Isaac Newton İngiliz matematikçidir.1669'da beyaz isigin bilesimi uzerinde bir teori ortaya atmıştır. Newton isigin kucuk cisimlerden meydana geldigini sanıyordu.Isaaac Newton Teleskobu icat etmiştir.

  Alfred Nobel Stockholm yakınlarındaki kucuk laborotuarinda hitrogliserin uretmeyi başarmıştır. Labarotuarında bir patlamadan kardeşini kaybetti. Sonra Vinterviken'de ve Hamburg yakınlarında laboratuarlar kurdu. Dinamit barutunu buldu. Daha sonra dinamit lokumunu bulmuştur.

  Guglielmo Marconi İtalyan fizikçi ve buluşçu. İlk başarılı telsiz telgraf sistemini geliştirdi.Kısa dalga radyo iletişimi üzerine yaptığı çalışmalarla modern uzun erimli radyo yayımcılığının gelişmesini olanaklı kıldığı için, radyonun babası olarak biliniyor.

  Alexander Graham Bell İskoç asıllı ABD'li buluşçu. Bell ailesi, yıllar boyunca güzel konuşma üzerine çalışmış bir aileydi.Bu ailenin bir üyesi olan Graham Bellde çalışmalarını sesin iletimi ve bu yolla iletişim kurma üzerinde yoğunlaştırdı.Bunun sonucu olarak 1876'da telefonu icat etmiştir.