İnsanın Yaratılış Gayesi Nedir

'Sorularla İslamiyet' forumunda eftelya tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu 1. insanın yaratılış gayesi kuranda nasıl ifade edilir?

  İnsanın Yaratılış Gayesi : İnsan Allaha kulluk yapması için yaratılmıştır. Kulluk görevi vardır, fakat Allah bizleri imtihan eder; ama imtihanda bizim ne yaptığımızı kontrol ettikten sonra, tespit ettikten sonra bizim ne olduğumuzu anlamaz Allah. Zaten yapacağımız şeyleri bize sonsuz öncede yaptırmıştır Allah, yaratılmıştır.

  Allah ne yaptığımızı bilir. Allahın batınındaki asıl amacı bizim kendi kendimizi tanımamızdır; yani, biz nasıl bir insanız, ahlakımız nasıl, kişiliğimiz nasıl? Eğer Allah nasip ederde cennete gidersek, biz diyeceğiz; çok iyi insandım, hizmet ederdim, konuşurduk, sohbet ederdik, tebliğ yapardım, fakirlere yardım ederdim, insanları zorluk anında desteklerdim diyerek kendimize sevgimiz oluşmuş olacak. Yani, cennette biz bir renk kazanmış olacağız. Ama meleklerin böyle bir imkânı yok. Mesela, melekler iyi olmaya mecburdur, Allahın emrettiklerini yaparlar zaten. Yani düzdür meleklerin konumu. Ama insan çok farklı, insan kişiliğini eğer imanını, aklını geliştirirse melekten üstün olabiliyor. Vefa, sadakat, sabır, şefkat, merhamet, irade, cesaret birçok özellik kazanmış oluyor.

  Meleklerin bunların hiç birine ihtiyacı olmuyor. Çünkü Allah onlara mecburi olarak vermiş, onlarda bunu yapıyorlar. O yönüyle bize bir lütuftur, cennette rahat etmemiz, zevk almamız, kendimizi sevmemiz, çevremizdekileri sevmemiz için verilmiş bir lütuftur bu imtihan. Mesela, biz evliysek eşimizi çok seveceğiz yahut dava arkadaşlarımızı çok seveceğiz. Ahirette güzel bulacağız onları; ahlaken, kişilik olarak şahsiyet olarak çok çile çekmişti, çok zorluğa katlanmıştı diyeceğiz. Onları sevmemizi sağlayacak bu.
  Yoksa Allah bizim ne yapacağımızı hem biliyor hem de zaten yaratan O, hem de sonsuz öncede yaratmış onu inşaAllah.

  Adnan Oktar
  Tempo Tv Röportajından​


  Kuran-ı Kerimde insanın yaradılış gayesi. Görev ve sorumluluğu hakkında pek çok ayetler vardır Aşağıdaki ayetler İnsanın Yaratılış Gayesine örnektir..

  Cinleri ve insanları sadece bana kulluk etsinler diye yarattım. (Zariyat, 56)

  Biz, insanı katışık bir damladan yarattık. Onu imtihan edelim diye onun işitmesini ve görmesini sağladık. (İnsan, 2)

  İnsan kendisini başıboş bırakacağımızı mı sanar? (Kıyamet, 36)

  Biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik. Hepside onuyüklenmekten kaçındılar ve korktular. İnsan ise onu yüklendi. Gerçekten insan çok zalim, çok Cahildir. (Ahzab, 72)

  Ölümü ve hayatı, hanginizin daha iyi çalışacağını denemek için yaratan Odur. (Mülk, 2)

  O, gökleri ve yeri hak ile yaratmış, sizi de en güzel sürette şekillendirmiştir. Dönüş de O nadır. (Teğabun, 3)

  Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi ateşten koruyun. Onun yakıtı insanlar ve taşlardır. (Tahrim, 6)
    2. Cevap: İnsanın Yaratılış Gayesi Nedir

  Size çok teşekkür ederim.Bana çok yardımcı oldunuz.Allah sizden razı olsun.
   


Similar Threads: İnsanın Yaratılış
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Ölüm şekli insanın yaşayışını Belirtirmi ? 3 Mart 2012
Sorularla İslamiyet İnsanın Manevi İhtiyaçları 9 Şubat 2012
Sorularla İslamiyet İnsanın Diğer Varlıklarla Benzer Olan Yönleri 2 Şubat 2012
Sorularla İslamiyet insanın yaradılış gayesi 17 Aralık 2008
Sorularla İslamiyet İslamiyette Dünyanın Yaratılışı 2 Şubat 2012