İnsanın Ayakları Neden Yanar

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 30 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. İnsanın Ayak Yanmasının Nedenleri
  Ayak Yanması Neden Olur Hakkında Bilgi

  Ayakta yanma şikayeti bazı vitamin eksiklliklerinde ve şeker hastalığında olabilir.

  Ayak Yanması Nedenleri:

  *Şeker hastalarında sinirlerin etkilenmesi sonucu ayaklarda yanma olabilir. Buna tıp dilinde diyabetik nöropati denir. Bazen şeker hastalığının başlangıcı ayak altlarında yanma ile başlar. Bazen ayak yanması gizli şeker durumunda da ortaya çıkabilir. Uzman bir doktora başvurarak şekerinizi ölçtürmeli ve uygun tedaviye başlamalısınız.

  *B12 vitamini eksikliğinde de ayaklarda yanma olabilir. Diyetle alınan B12 vitamini mideden salgılanan intrensek faktör adındaki bir proteinle birleşerek bağırsaklardan emilir. Besinlerde bulunan B12 vitaminin bağırsaklardan iyi emilmesi, mide, pankreas ve bağırsakların iyi çalışmasına bağlıdır. Günlük B12 vitamini ihtiyacı 2.4 mikrogram kadardır.
  B12 vitamini hayvansal besinlerde yani kırmızı et, tavuk, hindi eti ve balıkta ve çok az oranda sütte ve yoğurtta bulunur. Bitki ve mayada bulunmaz. Bir bardak pastörize sütte 0.9 mikrogram B12 vitamini vardır.

  *B5 vitaminine pantotenik asit adı da verilir. Pantotenik asit besinlerden enerji oluşmasında rol aldığı gibi yaşamsal öneme sahip bazı metabolik olaylarda görev yapar. Hücrelerde koenzim A olarak görev yapar.
  Günlük ihtiyaç 5 mg/gündür. Karaciğer, böbrek, maya, fındık, buğday, yumurta sarısı, brokoli, tavuk, balık, mantar, avokado, tam tahıllar, yoğurt ve süt gibi besinlerde B5 vitamini vardır.

  Pantotenik asit eksikliği nadir görülür ve özellikle bağırsaklardan gıda emiliminin bozulduğu durumlarda oluşur. Pantotenik asit eksikliğinde depresyon, kişilik değişimleri, kalp hastalığı, sık enfeksiyon, yorgunluk, karın ağrısı, uyku bozuklukları, uyuşma, karıncalanma, kas güçsüzlüğü ve kramplar olur. Özellikle bacaklarda ve ayaklarda yanma oluşur ki buna yanan ayak sendromu denir.