İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler Nelerdir

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 13 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


 1. İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler


  Tampon çözeltiler nedir;Asitlik ve bazlık değişmelerine karşı direnen yani az miktarda kuvvetli asit veya kuvvetli baz ilavesiyle pH si yaklaşık olarak sabit kalan çözeltilere tampon çözeltilerdir;bu direnmeye de tampon etkisi denmektedir.Az miktarda kuvvetli asit veya kuvvetli baz ilave edildiğinde pH değerleri fazla oynama
  göstermeyen çözeltilere tampon çözeltiler denir.

  Bu çözeltiler genellikle zayıf asit veya bazlarla bunların kuvvetli tuzlarının karışı-mıdır. Örneğin asetik asit ile sodyum asetat ; amonyak ile amonyum klorür karışımı gibi. Asetik asit-asetat tamponunda H+ veya OH- eklenirse aşağıdaki nötralleşme tepkimeleri görülür.

  Örneğin 0.01 mol hidroklorik asit, 1 litre saf suya eklenirse; çözeltinin pH ı 7 den 2 ye düşer. Ancak aynı miktarda hidroklorik asidi, 1 litre tampon çözeltiye eklersek, pH derişimi sadece 0.1 birim civarında olur. Tampon çözeltinin içinde ya zayıf asit ve onun konjuge bazı; ya da zayıf baz ve onun konjuge asidi bulunur. Böylece tampon çözeltinin içinde hem asit hem de baz karakterli parçacıklar bulunur.
   


Similar Threads: İnsan Vücudunda
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi İnsan Vücudunda Bağırsak Kaç Metre 20 Temmuz 2013
Eğitim Merkezi İnsan Vücudunda Bağırsak Uzunluğu 17 Temmuz 2013
Eğitim Merkezi İnsan Vücudunda Gövdenin Görevleri 11 Temmuz 2013
Eğitim Merkezi İnsan Vücudunda Femur Nerededir 6 Temmuz 2013
Eğitim Merkezi İnsan Vücudunda En Çok Bulunan Elementler 11 Haziran 2013