İnsan Vücuduna En Faydalı Şifalı Bitkiler

'Sağlık Rehberi' forumunda Masal tarafından 7 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. En Faydalı Şifalı Bitkiler Nelerdir


  Vücuda En Yararlı Şifalı Bitkiler


  1.Aloe Vera: Toplum arasında en çok bilinen ve kullanımına en çok rastlanılan bitki olan aloe vera, güneş veya kazalar sonucu oluşan yanıkların tedavisinde tercih ediliyor.

  2.Ebegümeci: (Malva Vulgaris) Anadolu'da 8 Malva türü yetişmekte olup, bunların çiçek ve yaprakları bir ayrım yapılmaksızın "Ebegümeci" olarak kullanılmaktadır. Özellikle mukoza iltihaplarında, gastrit, mesane iltihabı, mide ve bağırsak mukoza iltihabında ve ağız boşluğu iltihabında olduğu kadar, mide ve bağırsak ülserinde de etkili.

  3.Kızılcık Suyu: Kızılcık suyunun en çok bilinen yararı boşaltım sistemi sorunlarını çözmekteki etkisidir. Bakteriyel enfeksiyonu tedavi ederek sorunların çözülmesini sağlar.

  4.Ceviz Yaprağı: Ceviz yapragı çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, istahsızlıklarda ve kan temizliginde etkilidir. Basarıyla kullanıldıgı öteki hastalıklar ise, seker hastalıgı ve sarılıktır. Istah açıcı , kan sekerini düsürücü ve kuvvet verici etkileri vardır . Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır . Ceviz yapragı kaynatılarak , tüm sıraca ve rasitik hastalıklarda , kemik çürümesinde , kemik deformasyonunda ve ayrıca , iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir . Favus ve uyuz hastalıklarında , hasta bölgeler , taze ceviz yapragının kaynama suyu ile yıkandıgında , kısa sürede düzelme görülecektir .

  5.Ekinezya: Ekinezyanın içinde bulunan maddeler grip ve nezle virüslerine karşı etkili olduğu için özellikle grip mevsimlerinde tercih edilmektedir.

  6.Hayıt: (Beşparmak ağacı):1992'de yapılan arışmalar sonucu sinirlilik, migren, içe kapanma, göğüs ağrıları olan hastaların uzun süre kullandıklarında yüzde 90 olarak iyileştiği görülmüş. Yine, Prof. Dr. Walfgang Wattke Götingen Üniversitesinde 76 kadın üzerinde bir araştırma yapılmış. Hayıt kullananların prolektin salgısının azaldığı görülmüş ve göğüs ağrısı gibi ağrıların iyileştirdiği tesbit edilmiş. Aynı zamanda kısırlığı önleyici özelliği sahip.

  7.Günlük: Anadolu Sığla ağacı olarak da bilinen günlük ağacının gövdesinden elde edilen sakız, özellikle eklem iltihabı ve bursitin tedavisinde kullanılır.

  8.Kekik: Kekik yalnız lezzet ve koku vermek için değil sağlık verici olarak da kullanılan bir bitkidir. Mide rahatsızlıklarında ve solunum yolu hastalıklarında, yatıştırıcı ve antiseptik olarak kullanılır. Sıcak kekik lapası romatizma ağrılarında etkili olmaktadır.

  9.Isırgan: Isırgan, bütün yeşil sebzeler gibi bağırsak temizleyici ve idrar çözücüdür. Isırgan şurubu romatizmalılar için bir ağrı gidericidir. Kan içinde, pıhtılaştırıcı niteliği ile çok yararlıdır. Eczacılıkta da sarılığı iyileştirici bir etkisi vardır. Tohumundan elde edilen yağ ise eczacılıkta kullanılır.

  10.Madımak: Hafif ekşi lezzetiyle bu ot, böbrek kumlarının dökülmesi, şeker hastalığı ve cilt rahatsızlıklarının tedavisi amacıyla kullanılıyor.