İnsan İradesi ve Kader Arasındaki

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 3 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


 1. Takvimde Güneş’in doğuş ve batış saatleri yazmaktadır. Güneş’in o dakikalarda doğacağı ve batacağı önceden hesaplanmıştır.Bu bilgilerden dolayı güneş’in doğuş ve batış zamanı takvime yazılmıştır.

  kader-ve-irade-.

  İnsanın kaderi, iyilik ve kötülük işleyecek bir yapıda yaratılması, kendisine akıl ve irade gücünün verilmiş olmasıdır. Bu nedenle kader konusu, insanın akıl, irade sahibi, özgür ve sorumlu bir varlık olması ile yakından ilgilidir.İşte Allah’ın bizim yapacaklarımızı bilmesi ve bu bilgiyi kader defterimizde yazması; ilimdir. Bu ilim, malum olan bizim fiillerimize ve yapacaklarımıza tabidir.Yani biz cüz’i irademizle fiil yapacağımız için ve Allah da bizim yapacağımızı ezelî ilmi ile bildiği için Allah öyle yazmıştır.

  Allah nasıl olsa bizim bu günahı işleyeceğimizi kader defterine yazmış. Öyle ise bu günahı işlemek bizim kaderimizde olduğu için biz bu günahı işlemeye zorlanıyoruz demek doğru değildir. Allah bizim bu günahı kendi irademizle hareket ederek işleyeceğimizi bildiği için kader defterine yazmıştır.Allah'ın iradesinin olduğu ve bu iradenin her şeyi kuşattığı malumdur.

  Allah mutlak irade sahibidir. Bu ilahi iradenin varlığına akıl ve nakil ayet ve hadisler şahitlik etmektedir. Allemde hiçbir şey, Allah'ın mutlak iradesinin dışında değildir.
   


Similar Threads: İnsan İradesi
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler İnsan İradesine Saygı 12 Haziran 2009
Dini Bilgiler Dürüst insanları örnek almanın önemi 30 Eylül 2015
Dini Bilgiler Güvenilirlik ve doğruluğun insanın başarısına etkisi 30 Eylül 2015
Dini Bilgiler Allah'a inanmak insan davranışını nasıl etkiler 30 Eylül 2015
Dini Bilgiler İnsanlar Neden Tesbih Çeker? 15 Ocak 2015