İnsan bedeninin esrarengiz gizemi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda ayla tarafından 18 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. İnsan bedeninin esrarengiz gizemi

  Akıl almaz keşifler ve buluşlar yapan insanoğlunun hâlâ çözemediği bir gizem var: Bedenimiz. Her gün gözlemlediğimiz şeylerin nedenini günümüzün bilimi dahi bilmiyor. İşte vücudumuzun basit ama çözümlenememiş 6 sırrı.
  1) Esnemek
  Araştırmacılar esnemeye dair şu iki soruya cevap getirememişlerdir. Birincisi esnemenin bir yararı var mı? Çünkü esnemesek de yaşayabiliriz. İkincisi esneyen birini gördüğümüzde neden biz de esneriz? Bilimin yetersiz cevabı: Esneriz çünkü böylece beyin sıcaklığımız normale düşer. Yapılan deneylerde başlarına buz torbası konulmuş insanların daha esnediği gözlemlenmiştir. İkinci sorunun cevabı ise kısaca alışkanlık denebilir. Esnemenin bulaşıcı olması ilkel bir içgüdüdür, eskiden bunun sayesinde herkes aynı anda uyuyabilirdi.

  2) Ergenlik
  Yeryüzünde bu dönemi böylesine tuhaf bir şekilde yaşayan tek canlı insandır. Ve biz ergenlik döneminde yaşanılan gerginliğin neden kaynaklandığını bilmiyoruz.
  Bilimin yetersiz cevabı: Neslin devamı için her bireyin böyle acılı bir süreçten geçmesi gerekli.

  3) Plasebo Etkisi
  Karnımız ağrıdığında ya da başka bir sağlık sorunumuz için hap alırız. Ve sırf iyi geldiğini düşündüğümüzden dolayı bu haplar işe yarar. Kendimizi kandırarak iyileştirebiliyoruz. Peki nasıl?
  Bilimin yetersiz cevabı: Birçok vakada plasebo etkisi yöntemiyle iyileşen hastalar olmuştur. Uğruna milyonlar harcanılan tedaviler gereksiz bile olabilir.

  4) Rüya Görmek
  Biz ne kadar onları yorumlayıp anlamlandırmaya çalışsak da, rüyaların sebebi hâlâ meçhul.
  Bilimin yetersiz cevabı: Beyin rüyalar yardımıyla gerekli bilgileri düzenleyip gereksiz olanlardan kurtulur.

  5) Kızarmak
  Genel düşünceye göre yalan söylediğimizde ya da savunmasız kaldığımızda yanaklarımız kızarır. Peki bu ne kadar doğru?
  Bilmin yetersiz cevabı: Güçsüz olan insanların güçlü olanları memnun etmek ya da onlara itaat ettiklerini göstermek için kızardığı iddia ediliyor.

  6) Kıl
  Bir maymun gördüğümüzde gözümüze ilk ne kadar kıllı olduğu takılır. Ama maymunların genital bölgelerinde hiç kıl yoktur. Bizdeyse durum oldukça farklı.Acaba genital bölgelerimizde neden kıl var?
  Bilimin yetersiz cevabı: Genital bölgedeki tüylenme korunma ve vücut sıcaklığı için önemlidir. Dahası bir cins tüylenme yoluyla diğer cins için daha çekici hala gelir.
    2. Cevap: İnsan bedeninin esrarengiz gizemi

  Bilim neleri inceliyo ben daha pisikolojik iyileşmenin adının Plasebo Etkisi olduğunu yeni öğrendim :oops:
    3. Cevap: İnsan bedeninin esrarengiz gizemi

  Boşver yalnız değilsin :)