İnsan ayak yapısı hakkında bilgi

'Sağlık Rehberi' forumunda Bloom tarafından 24 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. İnsan ayak yapısı hakkında bilgi

  Ayaktaki yapılar

  Kemikler ve eklemler: Ayak yapısındaki kemikler bilek, tarak ve parmak kemiklerinden oluşur. Eklemlerde talusla başlar. yak bileğini tibia ve fibula oluşturur. Arkada kalan ayak topuğu yani talusla kalkaneus ise, subtalar eklemle birleşir. Yana doğru hareketi subtalar eklem sağlarken, ayak bileği eklemleri de aşağıya ve yukarıya hareketi sağlamaktadır. Ayak bileğinin aşağısında tarsak kemikler denilen 5 adet uzun kemik bulunur. Bunlar grup halinde hareket eder. Aralarındaki eklemler temasta yüzeyle beraber direnç oluşturur. Tarsal kemiklerin uç tarafında yürümeye destek olan falankslardan meydana gelen parmak eklemleri vardır. Tarsal kemiklerin parmaklara olan bağlantısını metatarsofalangeal eklem sağlar. Baş parmağa ait olan metatarsofalangeal eklem bunların en önemlileridir. Ayak kemiklerini oluşturan yapılar ise;

  Ayak bileği kemikleri: Bu kemikler topuk kemiği, aşık kemiği, zar kemik, sandal kemik ile 3 adet konik kemikten oluşan 7 kemiği içerir.
  Ayak tarak kemikleri: Ayak tabanı ve ayak sırtını 5 adet uzun kemik meydana getirir. İlk metatarsal kemik diğerlerinden daha uzun yapıdadır. Yerden kalkış sırasında ağırlık taşıyan kemik budur.
  Ayak parmak kemikleri: yak parmaklarını meydana getiren kemiklerdir. Ayak baş parmağında 2 kemik bulunurken, diğerlerinde 3 kemik olur. Kemiklerin aralarında eklemler olur.

  Kaslar: Ayak hareketlerinin çoğunu bacağın altındaki kaslar ile ligamentler sağlamaktadır. Kaslar kasılınca ayak koşmaya, durmaya ve atlama gibi hareketleri yapmaya başlar. Kemikler arasındaki küçük yapıdaki kaslarda ayak tabanını döşer. Kaslar ayak sırtı kasları ve ayak tabanı kasları olarak sınıflandırılır. Ayak sırtı kasları parmakları gererken, ayak tabanı kasları parmakları yaklaştırma ve uzaklaştırma görevini üstlenir.

  Damarlar: Ayak sırtındaki temel arter anterior tibial, aynı ismi alan sinirle ilerler. Bu damardaki nabız atışını elinizle fark edebilirsiniz.

  Sinirler: Ayak bileğindeki iç çıkıntıdan giren tibialis posterior aynı ismi almış olan damarla birlikte yol alır. Görevi ayak tabanı ile parmakların duyusunu sağlamaktır. Diğer küçük sinirlerde duyu ve motor işlevini üstlenir.